judge: Norbert DAUBE (DE)
entries: 41
results by: Dobermann Sport & Zucht
BLACK MALES
Puppy class:
Vp.1 - AMAROK v. Allegro (Pako Daker - Fiona Fiora)
P.2 - GENTLEMAN v. Monte Christo (Latino Lorenco v. Cobra - Cascaya v. Monte Christo)
Youth class:
Vg.1 - ATTILA v. Ambassador (Fedor del Nasi - Zemic's Arwen)
Vg.2 - GASPARD de Ferignis (Enzo v.d. Donauhoeve - Berenice K'Alina de Ferignis)
Vg.3 - ALLEGRO v. Krukenberg (Yankee v. Klingbach - Dinicotiara del Conte Drago)
absent - KAPEH v. Hellerwald (F'Hiram-Abif Royal Bell - Chiva v. Hellerweld)
Intermediate class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - AKANDOR zu Schloss Tenneberg (Ramonburg's Chinji - Rina v. Residenzschloss)
absent - AGATHAN FERO v. Fenris (Hilo v. Nemesis - Jacira v. Nemesis)
BROWN MALES
Youth class:
Vg.1, BEST JUNIOR - ARMAGEDDON v. Ambassador (Fedor del Nasi - Zemic's Arwen)
absent - AGASSI v. Krukenberg (Yankee v. Klingbach - Dinicotiara del Conte Drago)
absent - MYNAPOLEON v. Alten Adel (Achilles v.d. Burggenern - Scarlett Grafin of Mon-ja-mes)
Working class:
Exc.1, CAC, CACIB, BOB - Pride of Russia KASPIJ (Fedor del Nasi - Euro Dinamika iz Zoosfery)
Exc.2 - Jean Dark JACKPOT (Raul Best of Island - Smart Wood Hills L'Oreal)
Champion class:
Exc.1, res.CAC - Kontessina KEKS (Tahi-Reme Gerett - Evropa Dob Shangri La)
BLACK FEMALES
Puppy class:
Vp.1 - ALLEGRA v. Allegro (Pako Daker - Fiona Fiora)
P.2 - SAMANTHA v. Utgard (Valko v. Warringhof - Havanna v. utgard)
Youth class:
Vg.1 - ANCKSUNAMUN v. Ambassador (Fedor del Nasi - Zemic's Arwen)
Vg.2 - MIA KONTESSINA Dobshangrila (Kontessina Keks - S'Lichobor Kenzo)
Vg.3 - Pride of Russia URIEL (Ubrano del Diamante Nero - Barselona Brava iz Doma Domeni)
Vg.4 - ALFA ADELE Portinari (Kontessina Keks - Baronesse Beatrice v.d. Rotbuche)
Intermediate class:
Exc.1, CAC, CACIB - OPHIRA v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)
absent - OPHELIA v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)
Open class:
Exc.1 - DONNAKAREEN v. Lehmannsfelsen (Chester v.d. Topferstadt - Chelsea Elite House)
Exc.2 - WINJA FLORA v. Residenzschloss (Come As You Are Godric - Pina Colada v. Residenzschloss)
Exc.3 - AMBROSIA Halit Pasa (Fan-Fan de Grande Vinko - Jasmina Bohemia Gotika)
Exc.4 - BONITA v. Haustenbach (Chester v.d. Topferstadt - Gina v.d. Tidianshöhle)
Working class:
Exc.1 - Zemic's ARWEN (Gero v. Klingbach - Knyazhna de Grande Vinko)
Exc.2 - CONTESSA v. Residenzschloss (Urbano del Diamante Nero - Paloma v. Residenzschloss)
Exc.3 - UMI v. Seckachtal (Hilo v. Nemesis - Ono v. Seckachtal)
absent - TESSA Royal Castelberg (Puma Power Royal Castelberg - Biggi Belnico)
Champion class:
Exc.1, res.CAC - Pride of Russia MERCEDES (Fedor del Nasi - Pride of Russia BARRACUDA BOOMAJE)
BROWN FEMALES
Puppy class:
Vp.1 - GALAKTICA v. Monte Christo (Latino Lorenco v. Cobra - Cascaya v. Monte Christo)
Youth class:
Vg.1 - Pride of Russia BOURGEOIS (Pride of Russia Sidor - Pride of Russia Hexa)
Vg.2 - HYPNOTIZE v. Havelland (Modus Ost Wild Wind - Edna v. Havelland)
Vg.3 - AESPERANZA v. Krukenberg (Yankee v. Klingbach - Dinicotira del Conte Drago)
absent - Izrafel J'ADORE JEWELS (Hilo v. Nemesis - Izrafel Maya di Altobello)
Intermediate class:
Exc.1, res.CAC - ULLA v. Seckachtal (Hilo v. Nemesis - Ono v. Seckechtal)
Exc.2 - AMIRA v. Fenris (Hilo v. Nemesis - Jacira v. Nemesis)
absent - ESPRIT IMAGINE del Monte Christo (Latino Lorenco v. Cobra - Cascara del Monte Christo)
absent - ANOUK ANIKA Grande Noblesse (Argo - Ivana v. Olympiastaete)
Open class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - KARAKORUM v.d. Tidianshöhle (Gordon Royal Bell - Habi v.d. Tidianshöhle)