27.06.2017 - Netherlands Dobermann Club Championschip  DVIN (Netherlands)

Judge: P. v. Montfoort

 

 

BLACK MALES

 

Puppy Class:

1 Vp Falco v.d. Fivelborgh (Index vom Hellerwald - Endy van de Grote Maat)

2 Vp Fasco v.d. Fivelborgh (Index vom Hellerwald - Endy van de Grote Maat)

3 Vp Fidel v.d. Fivelborgh (Index vom Hellerwald - Endy van de Grote Maat)

4 Vp Russkaja Mechta Baltazar (Harley vom Elbauental - Russkaja Mechta Mera Madera)

 

Junior Class

1 Exs. Absolut Enzo´s Boy Briljant (Leon van de Donauhoeve - Andor Absolut's Be Brilliant) 

 

2 Exs. Russkaja Mechta Aristokrat (Smart Woor Hills Ghino - Russkaja Mechta Rina Rubina)

3 Exs. Gyliano von der Schwarzen Garden (Vasko del Pais Baviera - Alina von der Zchwarzen Garden)

4 Vg.  Russkaja Mechta Avangard (Smart Woor Hills Ghino - Russkaja Mechta Rina Rubina)

 

Intermediate class

1 Vg. Salman-Senon van ´t Sweko (Modus Ost Muzhik - Roxette-Roya van't Sweko)

abs. Proud Dannish Go Lucky (Tahi Rame Jedi - Proud Danish Flying Girl)

 

Open class

Exc.1, res.CAC - Russkaja Mechta Woin Wariag (BlackJack Bluffer vom Jahrestal - Russkaja Mechta Rina Rubina)

 

Champion Class

1Exs. Giano Di Caresi Nice (Ale Alamos del Citone - Ines di Perlanera)

 

Veteran Class

1 Vg. Graaf Yannick van Neerlands Stam - Best Veteran (Edgar of Royal Wing - Gravin Lois Lane van Neerlands Stam)

 

 

BROWN MALES

 

Intermediate class

1Exs. Graaf Custer Conquedor van Neerlands Stam (Je-Kill Dei Due Laghi - Grafin Beatrix van Neerlands Stam)

 

2 Vg. Russkaja Mechta Xan Xiril (BlackJack Bluffer vom Jahrestal - Russkaja Mechta Mina Malina)

 

Open Klass

1 Exs. Russkaja Mechta Victorias Valet - KLUB WINNER, Best Male, CAC,BOB (Smart Wood Hills Dzhester Gold - Russkaja Mechta Mera Madera)

 

 

BLACK FEMALES

 

Puppy Class

1 Vp. Russkaja Mechta Biksa Brava - Best Puppy (Harley vom Elbauental - Russkaja Mechta Mera Madera)

 

2 Vp. Fede v.d. Fivelborgh  (Index vom Hellerwald - Endy van de Grote Maat)

3 Vp. Russkaja Mechta Basta Bastinda (Harley vom Elbauental - Russkaja Mechta Mera Madera)

4 P. Russkaja Mechta Bom Banda (Harley vom Elbauental - Russkaja Mechta Mera Madera)

 

Junior Class

1 Exs. Russkaja Mechta Zoluschka Zina - Best Junior, Best Female, CAC (Isaak Delle Due Donne - Russkaja Mechta Palina Pralina)

 

2 Exs. Pippa van de Donauhoeve (Oskar z Padoku - Kjenta van de Donauhoeve)

 

3 Vg. Tara vom Hellerwald (Chester vom Topferstadt - Kim Kayelee vom Hellerwald)

abs. Russkaja Mechta Zara Zarina (Isaak Delle Due Donne - Russkaja Mechta Palina Pralina)

 

Intermediate class

Sorpresa-Sade v. ´t Sweko (Modus Ost Muzhik - Roxette-Roya van't Sweko)

 

Open Class

1 Exs. Qwinty-Queen van ´t Sweko  (True North Phanteon - Oxana-Orly van't Sweko)

2 Vg. Russkaja Mechta Walinaya Wolga (BlackJack Bluffer vom Jahrestal - Russkaja Mechta Rina Rubina)

3 Vg. Esra van Avendia (Kooper vom Ferrenberg - CJ vom Schwarzenwacher)

4 Vg. Xippi von Trokadero (Enzo van de Donauhoeve - Onaorfea von Trokadero)

Vg. Eschley van Avendia (Kooper vom Ferrenberg - CJ vom Schwarzenwacher)

 

Working Class

1 Exs. Nynke van Frieslands Glorie  - Best Working Dog (Modus Ost Muzhik - Mirte van Frieslands Glorie)

2 Exs. Russkaja Mechta Mera Madera (Fedor del Nasi - Russkaja Mechta Boginia Binja)

 

Chamoion Class

1 Exs. Nouschka Di Caresi Nice (Oskar z Padoku - Ines di Perlanera)

 

 

BROWN FEMALES

 

Champion Class

1 Exs. Russkaja Mechta Surpiz Solntse - Res CAC (Black Jack Bluffer vom Jahrestal - Russkaja Mechta Mera Madera)

 

Breeders class

Kennel van Russkaja Mechta  1e place

Kennel van de Fivelborgh  2e place

 

Progeny Class

Kennel van Russkaja Mechta - Russkaja Mechta Mera Madera - Best Progeny

 

Koppelclass

Giano Di Caresi Nice & Nouschka Di Caresi Nice - Best Koppel

Puppies

Puppies