judge: Erik-Karl Johansson
MALES
Puppy class (6-9 months):
Vp.1 - Dobergaarden Forever TOMTOM (Artur v. Markischen Leo - Malena di Altobello)
Vp.2 - Pride of Russia TAURUS (Pride of Russia Sidor - Pride of Russia Kalina)
Vp.3 - Qui Terret DEVILISH DICTATOR (Tahi-Reme Max - Qui Terret Attraction)
Youth class:
Exc.1, EUROPEAN JUNIOR WINNER 2015 - KOTOVSKIY iz Zoosfery (Santiago iz Zoosfery - Shtuchka Esche Ta iz Zoosfery)
Exc.2 - Kriegerhof MAHARAJAH (Smart Wood Hills Kaiser Konsantin - Kriegerof Viva L'Amore)
Exc.3 - HAZAR di Altobello (Da Vinci El Greco Nero - Tijana Daria di Altobello)
Exc.4 - Dobergaarden Forever SUPREME ROCKY (Pride of Russia Sidor - Dobergaarden Forever Cika)
Exc. - FREAKY STYLEY v. Hohenzollern (Oksamit de Grande Vinko - Armani v. Hohenzollern)
Exc. - Brown Chief BAKKI (Franco v. Harten Kern - Brown Chief Ayden)
Vg. - ODYSSEUS v. Nobel Line (Oksamit de grande Vinko - Beckers Mystique v. Nobel Line)
Vg. - OPTIMUS PRIME v. Nobel Line (Oksamit de grande Vinko - Beckers Mystique v. Nobel Line)
Vg. - NEW YORK v. Nobel Line (Teraline Floydt - Amorella v. Nobel Line)
Intermediate class:
Exc.1 - MY BRAVE HEART di Altobello (Maxim di Altobello - Tijana Daria di Altobello)
Exc.2 - Modalita Orientali VINCITOR (Mythos del Rio Bianco - Modus Ost Leonida)
Exc.3 - MILLION $ di Altobello (Maxim di Altobello - Tijana Daria di Altobello)
Vg.4 - EXECUTIVE ERAN v. Jahrestal (Toscano del Diamante Nero - Cindy Crawford v. Jahrestal)
Vg. - LeLetton LEXUS (Dura lex Polonia Gaudi - Irma Katrin Berg)
Open class:
Exc.1, BHK, CERT, CACIB, BOB, EUROPEAN WINNER 2015 - TROY del Nasi (Jork del Nasi - Otrada de Grande Vinko)
Exc.2 - BARBADOS v. Westwall (Ale'Alamos del Citone - Stella v. Klingbach)
Exc.3 - Dobergaarden Forever MAXIMUS (Dobergaarden Forever Athos - Amazing Grace di Altobello)
Exc.4 - KING STYLE Dangerous Beauty (Aqvilon Dorian Den Diaz - Astarta Arwen Dangerous Beauty)
Exc. - Sant Kreal BOEING (Sant Kreal Zeus - Sant Kreal Roskosh)
Exc. - Frohe Garde ATAMAN (Bojan v. Havelland - Modus Ost Marfa)
Exc. - Dobermundes EL EMBLAZON (Ulisse delle Querce Nere - Bentli iz Doma Domeni)
Exc. - Kriegerhof JAGERMEISTER (Smart Wood Hills Dzhester Gold - Kriegerhof Rhianna)
Exc. - Ak-Yar VERSAILLES (Ak-Yar Roden - Ak-Yar Shardone)
Exc. - Dobergaarden Forever LORD MAXIMO (Maxim di Altobello - Dobergaarden Forever Aicha)
Vg. - Qui Terret BOOGEYMAN (Aragon v. Nobel Line - For Kai v. Wolf Stamm)
G. - Szeiroiz PELE
Working class:
Exc.1, res.CERT, res.CACIB - Smart Wood Hills KAISER KONSTANTIN (Ale'Alamos del Citone - Smart Wood Hills Roma Raviol)
Exc.2 - YAROSLAV MUDRYJ de Grande Vinko (Oro Y Plata de Grande Vinko - Odisseya de Grande Vinko)
Exc.3 - Pride of Russia ANGEL (Urbano del Diamante Nero - Pride of Russia Cassandra)
Exc.4 - Dobergaarden Forever LOUIS (Maxim di Altobello - Dobergaarden Forever Aicha)
Champion class:
Exc.1 - SANTIAGO iz Zoosfery (Maxim di Altobello - Tais Affinskaya iz Zoosfery)
Exc.2 - Legrant Land FAUST FORBES (Hummer Hoch Legrant - Legrant Land Dakota Dorman)
Exc.3 - GUNTUR v. Dockermann (Ale'Alamos del Citone - Duchess Dush Squast v. Dockermann)
Exc.4 - Tira Vento ROLLS ROYCE (Oscar z Padoku - Tira Vento Becherovka)
Exc. - Pride of Russia HERMES (Urbano del Diamante Nero - Pride of Russia Hexa)
Exc. - Ak-Yar YANGEL
Exc. - Esbelto's ALL OVER SERENGETTI (Kriegerhof Antheus - Quorro di Altobello)
Veteran class:
Exc.1, BEST VETERAN - QUEENSTONE Betelges (F'Hiram-Abif Royal Bell - Greta Betelges)
Exc.2 - LEO BALDER v. Silverkrohn (Nitro del Rio Bianco - Celina v. Silverkrohn)
Exc.3 - ARAGON v. Nobel Line (Smart Wood Hills Elisirs - Giorgia di Altobello)
FEMALES
Puppy class (6-9 months):
Vp.1, BEST PUPPY - Esbelto's BLUE BLOOD (Kriegerhof Antheus - Quorro di Altobello)
Vp.2 - Sant Kreal PRELEST (Sant Kreal Zeus - Sant Kreal Jaantje)
Vp.3 - Dobergaarden Forever TARA (Artur v. Markischen Leo - Malena di Altobello)
Vp.4 - ISABELLA ISADORA od Telepa
Vp. - Swejen's ARRON (Smart Wood Hills Respect Reebok - Alita v. Morosso)
Vp. - BRENDA del Grande Castello (Oksamit de Grande Vinko - Pride of Russia Katjusha)
P. - Qui Terret DEVILS ADVOCATE (Tahi-Reme Max - Qui Terret Attraction)
P. - JOLLY of Vojvodina Gladiator
Youth class:
Exc.1, EUROPEAN JUNIOR WINNER, BEST JUNIOR - Los Husher CERI (Famous Fidel di Perlanera - Brown Chief Amaya)
Exc.2 - MICHELE MERCIER iz Zoosfery (Blackjack Bluffer v. Jahrestal - Sevilla iz Zoosfery)
Exc.3 - GISHA v. Klingbach (Orson v. Nemesis - Banja v. Nibelungenring)
Exc.4 - Dobergaarden Forever SHINING SISSI (Pride of Russia Sidor - Dobergaarden Forever Cika)
Exc. - Kriegerhof MAGNOLIA (Smart Wood Hills Kaiser Konstantin - Kriegerhof Viva L'Amore)
Exc. - FORTUNA v. Hohenzollern (Oksamit de Grande Vinko - Armani v. Hohenzollern)
Exc. - Dobergaarden Forever SCARLETT (Pride of Russia Sidor - Dobergaarden Forever Cika)
Vg. - NAELLE of Ioximaxx (Oksamit de Grande Vinko - Ken-Ti's Iota)
Vg. - Brown Chief BAKIYA (Franco v. Harten Kern - Brown Chief Ayden)
Vg. - Kriegerhof MI AMORE (Smart Wood Hills Kaiser Konstantin - Kriegerhof Viva L'Amore)
Vg. - Tira Vento WHISKY (Oscar z Padoku - Tira Vento Finlandia)
Vg. - Dobergaarden Forever SHERRY STAR (Pride of Russia Sidor - Dobergaarden Forever Cika)
Vg. - ONE LOVE v. Nobel Line (Oksamit de grande Vinko - Beckers Mystique v. Nobel Line)
Vg. - Teraline ORLEIT (Teraline Heartland - Pride of Russia Revolution)
Vg. - Dobergaarden Forever RAINBOW KENZI (Pride of Russia Saphron - Dobergaarden Forever Caya Carisma)
disQ. - NORAH of Ioximaxx (Oksamit de Grande Vinko - Ken-Ti's Iota)
disQ. - BAMBINA di Altobello (Blackjack Bluffer v. Jahrestal - Casablanca di Altobello)
Intermediate class:
Exc.1 - MAGDALENA NERA di Altobello (Maxim di Altobello - Tijana Daria di Altobello)
Exc.2 - QUEEN ZOE v. Schwarze Kraft (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Zoe Copper Ginga House)
Exc.3 - Pride of Russia ARISTOKRATIA (Sant Kreal Zeus - Pride of Russia Barbarossa)
Exc.4 - Sant Kreal KALISTA (Desertstorm di Baia Nera - Sant Kreal Jaantje)
Exc. - ASIAK for Leib Solond (Ulisse del Tibur - Donna Rubia del Citone)
Vg. - Dobergaarden Forever ROBIN (Pride of Russia Saphron - Dobergaarden Forever Caya Carisma)
Open class:
Exc.1 - Sant Kreal INFINITY LIFE (Sant Kreal Zeus - Stay in Style Czara Cachet)
Exc.2 - Kriegerhof GENOVA (Kriegerhof Antheus - Kriegerhof Rhianna)
Exc.3 - Dobergaarden Forever QUICHA (Dobergaarden Forever Athos - Grusholms Nova)
Exc.4 - Imidz Lady EMMANUELE (Oksamit de Grande Vinko - Imidz Bella Ballada Dalores)
Exc. - Efkeria's IVANA TRUMP (Smart Wood Hills Kaiser Konstantin - Smart Wood Hills Elisha)
Exc. - Sutherland's HOTTEST GIRL IN TOWN (Bluckjack Bluffer v. Jahrestal - Ak-Yar Toyota)
Exc. - Koppod'Oro KALINKA MALINKA (Dobermundes Valua Duc D'Orleans - Pride of Russia Dililah)
Vg. - Paradigma''s DAKOTA DE GUARDIANES DEL OLIMPO (Dobe Ranch Demetrio - July Nimburg's)
Working class:
Exc.1, BTK, CERT, CACIB, BOS, EUROPEAN WINNER 2015 - Casa di Fera ASTERIA (Ale'Alamos del Citone - Ferrona iz Velikogo Knyazhestva)
Exc.2 - Pride of Russia REVOLUTION (Teraline Midgard - Sergius-Aleksandrija Magia manon)
Exc.3 - Imidz Lady ELEANOR (Oksamit de Grande Vinko - Imidz Bella Ballada Dalores)
Exc.4 - SAPHIRE di Altobello (Maxim di Altobello - Wildcherry di Altobello)
Champion class:
Exc.1, res.CERT, res.CACIB - SEVILLA iz Zoosfery (Maxim di Altobello - Tais Affinkaya iz Zoosfery)
Exc.2 - ALYSSA ESPADA By Deahills (Maxim di Altobello - Tamlands Dea Francesca)
Exc.3 - DEANNA DURBIN iz Zoosfery (Ale'Alamos del Citone - Eva Lotta iz Zoosfery)
Exc.4 - SHADE z Padoku (Carlos z Padoku - Fabiola z Padoku)
Exc. - A'Donikons EYVA (Teraline Heartland - A'Donikons Gospozha Udacha)
Exc. - Dobergaarden Forever KALINA (Dobergaarden Forever Athos - Tinkerbell di Altobello)
Exc. - Ken-Ti's IOTA (Pako Daker - Ken-Ti's Bekka)
Exc. - NITA NIKITA v. Liinika Stamm (Kriegerhof Antheus - Aysablues Artic Air v. Liinika Stamm)
Exc. - Casa di Fera BAGHEERA (Zedor del Nasi - Elegant Line Sorbonna)
Exc. - Kriegerhof KAMILLA (Kriegerhof Antheus - Smart Wood Hills Roma Raviol)
Exc. - Pride of Russia KALINA (Punsh iz Doma Domeni - Pride of Russia One More)
Exc. - Legrant Land FARRA FARAH (Hummer Hoch Legrant - Legrant Land Dakota Dorman)
Exc. - TANIA de Akido San (Trotyl De Black Shadow - Amely de Akido San)
Exc. - J'ADORE GUCCI v. Nobel Line (Purgaj's Porsche di Altobello - Beckers Mystique v. Nobel Line)
Veteran class:
Exc.1 - Ak-Yar TANTRA (Ekskalibur Aston Giz - Ak-Yar Zhaneyra)
Exc.2 - Ansochristo's CAPRICE (Stroll's Falck - Ansochristo's Alkarinqua)