judge: Barbara Corsini Zanieri (I)
BLACK MALES
Puppy class:
Vp.1, BEST PUPPY - OSCAR delle Due Donne (Isaak delle Due Donne - June v.d. Donauhoeve)
Vp.2 - OHLINS di Altobello (Pride of Russia Shaytan - Prada di Altobello)
Youth class:
Exc.1, JCACL, JUNIOR CHAMPION OF LUXEMBOURG - XANERO MARADONA CHESUNA di Matario (Chester v.d. Topferstadt - Una Donna Tschethay di Matario)
Exc.2 - J'ARUN-KANTU del Naissus (Xenon Graf of Mon-Ja-Mes - Aurelie Grafin of Ja-Mes-Le'Mon)
Exc.3 - ILAY di Altobello (Purgaj's Porsche di Altobello - Dreamgirl di Altobello)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - NOXX v.d. Donauhoeve (Oksamit de Grande Vinko - Jada delle Due Donne)
Exc.2, res.CACL - Pride of Russia ALTAY (Sant Kreal Zeus - Pride of Russia Barbarossa)
Exc.3 - Nordsea Pride MISTER MAESTRO (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Nordsea Pride Farrahgiva)
Vg.4 - MITCH MICHIGEN Black Novak (Obelix del Nasi - Teya Troya Black Novak)
Exc. - IDEAL Capax Infinity (Pride of Russia Kaspij - Farahnaze del Palazzo di Shanta)
Open class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - Get Ready For EVAN (Quickstep King of Darkness - Andora)
Exc.2, res.CAC - HELIOS DIATHOS de la Villa Valiano (Pathos delle Querce Nere - Diaspora Fedone de la Villa Valiano)
Exc.3 - ICE AASSLAN v.h. Wantij (Mitto del Nasi - Eria Pro Fioreture)
Exc.4 - BAAL v. Lady Fraggle Rock (Baron Echo da Cruz Alta - Arrbass Cegris)
Exc. - IRON JACK of Devil Inside (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Deka Chabada of Devil Inside)
absent - ZINO Daker (Oscar z Padoku - Taiga Daker)
Working class:
Exc.1, CAC - Pride & Passion AZAR (Obi-Wan Kenobi de Grande Vinko - Inka di Modello)
Exc.2, res.CAC - BILL BARON Apologeta (Elton Extra Moravak - Drussie Star of Bedea)
Champion class:
Exc.1, CACL, CACIB, BEST MALE BOS - HALONZO GRAF VIVARIO v. Steinigerweg (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Jamaha v. Nemesis)
BROWN MALES
Puppy class:
Vp.1, BEST PUPPY - ROCK RULES Black Novak (Efes Eto Ginga House - Libero Lybra Black Novak)
Youth class:
Vg.1 - ZODIAC v. Lady Fraggle Rock (Centurion v. Lady Fraggle Rock - Babilonia v. Lady Fraggle Rock)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - MAGNUM v. Crowded House (Nordsea Pride Limoncello - Nordsea Pride Kajira)
Vg.2 - MINOS v. Crowded House (Nordsea Pride Limoncello - Nordsea Pride Kajira)
BLACK FEMALES
Puppy class:
Vp.1 - LEICA Capax Infinity (Pride of Russia Altay - Farahnaze del Palazzo di Shanta)
Vp.2 - LOMBARDIA Capax Infinity (Pride of Russia Altay - Farahnaze del Palazzo di Shanta)
Youth class:
Exc.1, JCAC, JUNIOR CHAMPION OF LUXEMBOURG - Destiny's Phoenix JOJOBA (Oscar z Padoku - Destiny's Phoenix High Voltage)
Exc.2 - NOYA v.d. Donauhoeve (Oksamit de Grande Vinko - Jada delle Due Donne)
Exc.3 - JAYA of Beauty Black Demon (Furyo Zeldor des San Marin - Hera-Gangsta of Sweet Black Dreams)
Exc.4 - NONA BLACK BEAUTY van't Duinezicht (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Infinity van't Duinezicht)
Exc. - J'INDRIA Russkaya Dusha (Helios Diathos de la Villa Valiano - Guapa Russkaya Dusha)
Exc. - NAËLLE of Ioximaxx (Oksamit de Grande Vinko - Ken-Ti's Iota)
Exc. - NORAH delle Due Donne (Leon v.d. Donauhoeve - Ioko delle Due Donne)
Exc. - Nordsea Pride NENA NICOLETTA (Orson v. Nemesis - Nordsea Pride Kontessa)
absent - HEIDI LOUBERRY v. Lehmannsfelsen (Orion Ekoive di Matario - Escada v. Lehmannsfelsen)
absent - NENUPHAR v.d. Donauhoeve (Oscar z Padoku - Aurora v. Ambassador)
Intermediate class:
Exc.1, CACL, CACIB, BOB - Get To The Point ELEKTRA (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Get To The Point Berta)
Exc.2, res.CAC - Nordsea Pride MIRA MODELLA (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Nordsea Pride Farrahgiva)
Exc.3 - JET-SET GAIANO de la Villa Valiano (Toscano del Diamante Nero - Gaia Dandias de la Villa Valiano)
Open class:
Exc.1, CAC - MONA LISA van't Duinezicht (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Gini van't Duinezicht)
Exc.2, res.CACL - Destiny's Phoenix IMELDA ISAURA (Oksamit de Grande Vinko - Destiny's Phoenix High Voltage)
Exc.4 - GUAPA Russkaya Dusha (Burton of Devil Inside - Rossiiskiy Kolorit Tsar'a Bella)
Exc. - GALAXIA v. Lady Fraggle Rock (B'Athos de Fassano - Babilonia v. Lady Fraggle Rock)
Exc. - HOLNA des San Marin (Farenheit Hitto of Devil Inside - Fiever des San Marin)
Working class:
Exc.1, CAC - INDIAN SUMMER de Ferignis (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Berenice K'Alina de Ferignis)
Champion class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - LENKA v.d. Donauhoeve (Grand Mollis Armani - Eska v.d. Donauhoeve)
Exc.2, res.CACL - GIVE ME FIVE of Devil Inside (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Dolce of Devil Inside)
Exc.3 - Ken-Ti's IOTA (Pako Daker - Ken-Ti's Bekka)
absent - H'IENA-C'SENJA du Reflet des Songes (Pride of Russia Kaspij - C'Senja-V'Ummanaqu du Reflet des Songes)
Veteran class:
Exc.1, Champion Veteran - YALTA YANKA v.h. Wantij (Ramonburg's Shingi - Allie v.h. Wantij Hof)
BROWN FEMALES
Youth class:
Exc.1, JCAC, JUNIOR CHAMPION OF LUXEMBOURG - NIKITA v. Royaert (Auron Aquila v. Residenzschloss - Kena v. Royaert)
Exc.2 - Livonija Baronesa BALTIC BREEZE (Pride of Russia Sidor - Livonija Baronesa Prima Patricia)
Exc.3 - NOHRA v. d. Donauhoeve (Oscar z Padoku - Aurora v. Ambassador)
Exc.4 - JAVANNAH Russkaya Dusha (Helios Diathos de la Villa Valiano - Guapa Russkaya Dusha)
Exc. - BRUNA BORUSSIA (Pride of Russia Saphron - Imperatrice Elite House)
Exc. - Imidz Lady GILANA GUESS (Lucky Luciano Tikrai Nauja - Imidz Lady Emmanuele)
Exc. - Livonija Baronesa BELIEVE IN DREAM (Pride of Russia Sidor - Livonija Baronesa Prima Patricia)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - JENNI of Devil Inside (Get To The Point Bright Night - Fast N'Furious of Devil Inside)
Open class:
Exc.1, CACL - LATOYA LORENTZ Black Novak (Zedor del Nasi - Belle de Jout Black Novak)