judge: Ekaterina Mozharova (RUS)
BIS
Junior BIS
BLACK MALES
Youth class:
Exc.1, Junior Club Winner, BIS Junior - Sant Kreal KUBERT (Desert Storm di Baia Nera - Sant Kreal Jaantje)
Exc.2, JCC - Smart Wood Hills ORIENT (Efendi iz Zoosfery - Smart Wood Hills Sangria)
Exc.3, JCC - Ex Boniger GOTFRID FON MANSHTAIM (Sant Kreal Yustinian - Blossom Pearl De Ma Ker)
Exc.4, JCC - Ex Boniger LAZAR TSOURE TSORRANIOSSO (Appel di Fortuna Zorro - Ex Bonoger Tsera)
Intermediate class:
Exc.1, CCC, BEST MALE 3 - Schastlivaya Zvezda UPOITELNYI ROMAN (Rozboinik s Bolshoi Volgi - Schastlivaya Zvezda Victoria Beckham)
Open class:
Exc.1, CCC, BEST MALE 2 - Smart Wood Hills ROBIN HOOD (Smart Wood Hills Negresko - Smart Wood Hills Molniya)
Winner class:
Exc.1, CW, CCC, BEST MALE 4 - VERSAL s Primorskogo Bastiona (Tokyo Devil's Desire - Eina Ekinoko s Primorskogo Bastiona)
Champion class:
Exc.1, CLUB WINNER - Appel di Fortuna ZEITGEIST (Mitto del Nasi - Kro'Kett Fortuna Semper)
BROWN MALES
Baby class:
Vp.1, Best Brown Baby - Envi Me D'Amour BERNHARD (Pride of Russia Angel - Nadel del San Donato)
Open class:
Vg. - Schastlivaya Zvezda YAMAMOTO ISOROKY (Razboinik s Bolshoy Volgi - Taisa Tamerlana)
Champion class:
Exc.1, CLUB WINNER - Destino Iliada DIVINATIS DARIY (Maxim di Altobello - Zvenislava Dar Felven)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1, Best Black Baby, BIS Baby - Envi Me D'Amur BELLA (Pride of Russia Angel - Nadel del San Donato)
Youth class:
Exc.1, JUNIOR CLUB WINNER - JARMJENNA iz Zoosfery (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Lady First iz Zoosfery)
Exc.2, JCC - Modalita Orientali GALLIA (Pride of Russia Angel - Modus Ost Leonarda)
Exc.3, JCC - JESS WINNER iz Zoosfery (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Lady First iz Zoosfery)
Exc.4, JCC - E-JESS BLACK EMPRESS del Mare Nero (Stefano del Nasi - Zarina Mare Nero de Grande Vinko)
Intermediate class:
Exc.1, CLUB WINNER, BOB BLACK - Appel Di Fortuna IT'S ME INOLA (Appel di Fortuna Vern - S'Lichobor Kleopatra)
Exc.2, CC - Fedorhorst DAGMAR (Pride of Russia Angel - Vlasta Yungrid)
Open class:
Exc.1, CW, CCC, BEST FEMALE 4 - Appel Di Fortuna KARO KOSTALBINO (El Diablo v. Havelland - Kro'Kett Fortuna Semper)
Exc.2, CC - NIKKOL NORA (Tahi-Reme Gerett - Grandessa Georgiana)
Winner class:
Exc.1, CCC, BEST FEMALE 3 - Appel di Fortuna CARPE DIEM (El Diablo v. Havelland - Kro'Kett Fortuna Semper)
Exc.2, CC - CHEZARA ROSSI (Pride of Russia Maradona - Teya Tais Afinskaya)
Champion class:
Exc.1, CCC, BEST FEMALE 2 - STEFFI SIGIFLAT (Ramon Betelges - Grandessa Georgiana)
Exc.2, CC - Ex Boinger FANTA (Carlos Gerts di Prisconte - Solveig s Bolshoi Volgi)
BROWN FEMALES
Youth class:
Exc.1, JCCC, JUNIOR CLUB WINNER BEST BROWN JUNIOR - Modalita Orientali GIULETTA (Pride of Russia Angel - Modus Ost Leonarda)
Exc.2, JCC - Schastlivaya Zvezda UBOINAYA SILA (Razboinik s Bolshoi Volgi - Schastlivaya Zvezda Victoria Beckham)
Exc.3, JCC - Ex Boniger LEGENDA RED VELVET (Appel di Fortuna Zorro - Ex Boniger Tsera)
Intermediate class:
Exc.1, CCC, BEST FEMALE 2 - JASMINE iz Zoosfery (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Lady First iz Zoosfery)
Exc.2, CC - LADY LARISSA di Altobello (Larson di Altobello - Quest di Altobello)
Open class:
Exc.1, CW, CCC, BEST FEMALE 3- Volzhskaya Zvezda VICTORIA (Teraline Indigo - Taina iz Zvezdnyh Vrat)
Exc.2, CC - Schastlivaya Zvezda ENERGIA VETRA (Razboinik s Bolshoi Volgi - Schastlivaya Zvezda Victoria Beckham)
Winner class:
Exc.1, CLUB WINNER, BOB BROWN, BIS - Appel di Fortuna KEY TO HEART (El Diablo v. Havelland - Kro'Kett Fortuna Semper)
Champion class:
Exc.1, CCC, BEST FEMALE 4 - Schastlivaya Zvezda ESKADRA (Razboinik s Bolshoi Volgi - Schastlivaya Zvezda Victoria Beckham)