24.10.2009 - Dobermann Championship Kiev - Ukraine

judge: R. Homasuridze (RUS)

results by: Natalia Sveshnikova, S MYSA HERSONES kennel

 

 

BLACK MALES

 

Baby class:

Vp.1, BEST BABY - Pride of Russia MOXITO (Fedor del Nasi - Pride of Russia Barracuda Boomaje)

Vp.2 - DANMARK v.d. Ost Comitatus (Zolotaya Dinastiya Maksimillian - Yadviga Ritsa Comitatus)

 

Puppy class:

Vp.1, BEST BLACK PUPPY - OSTEN de Grande Vinko (Leo v. Märkischen Land - Gekata de Vinko iz Doliny Dalmenov)

Vp.2 - ORO Y PLATA de Grande Vinko (Leo v. Märkischen Land - Gekata de Vinko iz Doliny Dalmenov)

Vp.3 - ADONIS s Mysa Hersones (Ron del Fiorsilva - Chereshnya Sladkaya Moya s Mysa Hersones)

Vp.4 - Paradiz Ronado ARMSTRONG (Paradiz Ronado Kosmos - Sergius-Aleksandrija Melody Maur)

Vp. - Paradiz Ronado AMIGO (Paradiz Ronado Kosmos - Sergius-Aleksandrija Melody Maur)

 

Junior class:

Exc.1, JCAC, BEST BLACK JUNIOR MALE - NIKANDR-NOVEMBER de Grande Vinko (Pimm's Number One iz Doma Domeni - Ukrainka de Grande Vinko)

Vg. - ANGEL KEEPER Dangerous Beauty (Fedorhorst Orion - Demetra Dangerous Beauty)

Vg. - EFRAT iz Gratsiano (Sant Kreal Zvenislav - Chelsea iz Gratsiano)

Vg. - Elizar HEARTBREAKER (Napoleon-Nils z Diabeli - Eria Pro Ratina Z)

 

Intermediate class:

Exc.1, CAC - Teraline MIDGARD (Pako Daker - Teraline Aurora)

Exc.2 - Aqvilon DORIAN DEN DIAS (Zolotaya Liga Artur - Aqvilon Cherry)

Exc.3 - Graphic Line SOUVENIR FOR GRANDE VINKO (Pluto de Grande Vinko - Graphic Line Florenzia)

Exc.4 - Korry-Korado BOSS BOSTON (Smart Wood Hills Ellington Garry - Zolta-Zerona San-Veori)

?? - VITO iz Gratsiano (Boris iz Doma Domeni - Chelsea iz Gratsiano)

 

Open class:

Exc.1, CAC - CHERNYI PES iz Gratsiano (Russkaja Mechta Andor Absolut - Dolche Vita iz Gratsiano)

Exc.2 - Santa Julf KARDINAL (tahi-Reme Gerett - Santa Julf Dea De Vita)

Exc.3 - HEARTBREAKER de Grande Vinko (Teraline Indigo - Playgirl de Grande Vinko)

 

Working class:

Exc.1, CAC, BEST BLACK MALE - FAN-FAN de Grande Vinko (Tamerlan iz Slavnoi Stai - Notrdam de Vinko)

 

Champion class:

Exc.1, CAC - FARAON s Mysa Hersones (Imperator de Grande Vinko - Zheltaya Orhideya s Mysa Hersones)

Exc.2 - GRANIT de Grande Vinko (Tahi-Reme Gerett - Odisseya de Grande Vinko)

 

 

BROWN MALES

 

Puppy class:

 

Vp.1, BEST PUPPY - AMBER ADMIRABLE s Mysa Hersones (Ron del Fiorsilva - Cherseshnya Sladkaya Moya s Mysa Hersones)

 

Vp.2 - ZEMEO iz Zamka Printsess (Sant Kreal Zeus - Sharman Princess iz Velikogo Knyazhestva)

 

Junior class:

Exc.1, JCAC, BEST JUNIOR MALE - MARAT Glenaik (Boris iz Doma Domeni - Lu-Lu)

Exc.2 - Elegant Line IMPERATOR (Tahi-Reme Gerett - Gertruda iz Zvezdnoy Stai)

Exc.3 - PLAVIUS v. Haus Erfullungen Vunschen (S'Lichobor Ermak - Modus Ost Evva Eurydice)

Exc.4 - AMENHOTEP AMEN RA Dangerous Beauty (Fedorhorst Orion - Demetra Dangerous Beauty)

 

Intermediate class:

Exc.1, CAC, BEST MALE, ALL UKRAINIAN WINNER, BOB - YUGO s Mysa Hersones (Pluto de Grande Vinko - Tsesarka s Mysa Hersones)

 

Exc.2 - Inborn Fortuna GERMES (Sant Kreal Dedal - Knyaginya Kievskaya iz Gratsiano)

 

Open class:

Exc.1, CAC - Modus Ost UDO UILLIAM (Elsan Haus Aikido - Modus Ost Rush Raketa)

Exc.2 - Elegant Line GEFEST (Livonijas Baron Honour Hex - Kirella iz Velikogo Knyazhestva)

Exc.3 - FAITHFULL FRIEND de Grande Vinko (Come As You Are Jared - Effektnaya Lady de Grande Vinko)

 

Working class:

Exc.1, CAC - BORNEO-BRONKO v. Anberi (Tahi-Reme Gerett - Atenai-Avrora v. Anberi)

 

Champion class:

Exc.1 - Elegant Line AMBASSADOR (Livonijas Baron honour Hex - Gertruda iz Zvezdnoy Stai)

 

 

BLACK FEMALES

 

Baby class:

Vp.1, BEST BABY FEMALE - DINASTY DIAMOND v.d. Ost Comitatus (Zolotaya Dinastiya Maksimillian - Yadviga Ritsa Comitatus)

Vp.2 - DE QUATTRO v.d. Ost Comitatus (Zolotaya Dinastiya Maksimillian - Yadviga Ritsa Comitatus)

Vp.3 - Elegant Line MONIKA (Boris iz Doma Domeni - Nemesida iz Velikogo Knyazhestva)

Vp.4 - Elegant Line LADY LUCK (Carlos z Padoku - Elegant Line Djenifer)

 

Puppy class:

Vp.1, BEST BLACK FEMALE PUPPY - ANGEL MY LOVE s Mysa Hersones (Ron del Fiorsilva - Chereshnya Sladkaya Moya s Mysa Hersones)

Vp.2 - SIBERIA v. Haus Erfullungen Vunschen (Modus Ost Udo Uilliam - Zolotaya Dinastiya Margaret)

Vp.3 - PEKTORAL de Grande Vinko (Tahi-Reme Romeo - Fleur d'Orange de Grande Vinko)

Vp.4 - YAEL s Mysa Hersones (Faraon s Mysa Hersones - Tsara Tsarina s Mysa Hersones)

Vp. - VIVIEN iz Zoosfery (Maxim di Altobello - Kabbalah iz Zoosfery)

?? - ZARIN iz Zamka Printsess (Sant Kreal Zeus - Sharman Princess iz Velikogo Knyazhestva)

 

Junior class:

Exc.1, JCAC, BEST JUNIOR - Teraline MONTERA (Pako Daker - Teraline Aurora)

Exc.2 - LAVINA LUBVI de Grande Vinko (Fan-Fan de Grande Vinko - Playgirl de Grande Vinko)

Exc.3 - Irinland MARCELINA MIRAKOLOZA (Izrafel Abe Atentator - Irinland Laura Lavinia)

Exc.4 - NOBLIDONNA de Grande Vinko (Pimm's Number One iz Doma Domeni - Ukrainka de Grande Vinko)

Exc. - ASTARTA ARWEN Dangerous Beauty (Fedorhorst Orion - Demetra Dangerous Beauty)

 

Intermediate class:

Exc.1 - OPRAH iz Doma Domeni (Boris iz Doma Domeni - Ak-Yar Kaissa)

 

Open class:

Exc.1, CAC - Zolotaya Dinastiya MARGARET (Zhemchuzhina Chernozemija Gerts - Ak-Yar Kaissa)

Exc.2 - JAMAIS VU de Grande Vinko (Pako Daker - Effektnaya Lady de Grande Vinko)

?? - Korry-Korado BARBARA BRUKS (Smart Wood Hills Ellington Garry - Zolta-Zerona San-Veori)

absent - ENIGMA s Mysa Hersones (Pluto de Grande Vinko & Tsara Tsarina s Mysa Hersones)

 

Working class:

Exc.1, CAC, BEST BLACK FEMALE - Pride of Russia FERENZI (Urbano del Diamante Nero - Sharon iz Zoosfery)

Exc.2 - GEKATA de Vinko iz Doliny Dalmenov (Pluto de Grande Vinko - Aida de Grande Vinko)

Vg. - BIRMA-BELL van Anberi (Taxi-Reme Gerett & Atenais-Avrora v. Anberi)

 

Champion class:

Exc.1, CAC - Pride of Russia FERRARA (Urbano del Diamante Nero - Sharon iz Zoosfery)

Exc.2 - GITA de Grande Vinko (Tahi-Reme Gerett - Odisseya de Grande Vinko)

Exc.3 - Come As You Are BELLATRIX (Fedor del Nasi - Come As You Are Jola)

Exc.4 - HER HIGHNESS de Grande Vinko (Teraline Indigo - Playgirl de Grande Vinko)

 

Veteran class:

Exc.1, BEST VETERAN - GRILYAZH GARMONIYA iz Gratsiano (Graaf Quinton v. Neerlands Stam - Shokoladka Blossom iz Gratsiano)

 

 

BROWN FEMALES

 

Puppy class:

Vp.1, BEST BROWN FEMALE PUPPY - AURIS ALEXIS s Mysa Hersones (Ron del Fiorsilva - Chereshnya Sladkaya Moya s Mysa Hersones)

 

Intermediate class:

Exc.1, CAC, ALL UKRAINIAN WINNER, BEST FEMALE - Pride of Russia KALJA (Fedor del Nasi - Euro Dinamika iz Zoosfery)

Exc.2 - YUSHNAYA TSARITSA s Mysa Hersones (Pluto de Grande Vinko - Tsesarka s Mysa Hersones)

Exc.3 - BARVARA iz Gratsiano (Boris iz Doma Domeni - Chelsea iz Gratsiano)

Exc.4 - Korry-Korado BOMBINA BONITA (Smart Wood Hills Ellington Garry - Zolta-Zerona San-Veori)

Vg. - DONA DOLORES. v Anberi (Borneo-Bronko v. Anberi - Ellada v. Anberi)

 

Open class:

Exc.1, CAC - GLEDIS-GRATSIYA v. Abneri (Pimm's Number One iz Doma Domeni - Atenais-Avrora v. Anberi)

Exc.2 - CHERESHNYA SLADKAYA MOYA s Mysa Hersones (Pimm's Number One iz Doma Domeni - Tsesarka s Mysa Herosnes)

Exc.3 - ENSHANTRESS ELLIE de Grande Vinko (Jalu Ja'kov v. Diaspora - Orange de Grande Vinko)

Vg.4 - Elegant Line ERMI VIOLA (Livoniajas Baron Honour Hex - Anais Viola)

 

Working class:

Exc.1, CAC - FRAVOLA FRAGRANTE de Grande Vinko (Come As You Are Jared - Effektnaya Lady de Grande Vinko)

Exc.2 - FIRE LADY s Mysa Hersones (Imperator de Grande Vinko - Zheltaya Orhideya s Mysa Hersones)

 

Champion class:

Exc.1, CAC - SHERMAN PRINCESS iz Velikogo Knazhestva (Sant Kreal Rembrandt - Gloriya Zadora-Zlata iz Zvezdnoi Stai)

Exc.2 - TSESARKA s Mysa Hersones (Atreyo de Grande Vinko - Artemida Asterion)

 

 

GROUPS

 

Couples:

BEST COUPLE - YUGO s Mysa Hersones - YUSHNAYA TSARITSA s Mysa Hersones

 

Breeders:

1st - BEST KENNEL of UKRAINE 2009 - s MYSA HERSONES

2nd - DE GRANDE VINKO