judges: Paul Jentgen (LUX), Dragan Stojanovic (BIH)
BOB
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1, Best Baby - PISTORIUS di Prisconte
absent - O'THAO EL Casella Pandora
Puppy class:
Vp.1, Best Puppy - ASIR Black Nephrite
Junior class:
Exc.1, Junior Champion Luxembourg, Best Male, BOS - QUANTIN del Munt Marin
Exc.2 - Iz Valkirii NAZAR
Exc.3 - Dobergaarden Forever FEIN SAKO
Exc.4 - Korifey DARK KNIGHT
absent - NASTY El Casella Pandora
absent - Iz Valkirii NERIUS
Intermediate class:
Exc.1, CACL - Shalissa's Siriusly COSTLY AI
Exc.2, res.CACL - MISTER AVE v. Jagerhohle
Open class:
Exc.1, CACL - Russkaja Mechta AZART
Exc.2, res.CACL - KASSIUS PEAK dei Nobili Nati
Exc.3 - JASKIER JARD Błękitny Kanion
Exc.4 - JOCKER del Munt Marin
Exc. - Holyhells Blue STEEL
Exc. - MOSES MAGNUM DIT MAILO of Dark Ancestor
Exc. - JAFAR de Chardmethee
Working class:
Exc.1, CACL - PHALCO v.d. Donauhoeve
absent - Joudoji Orchideja FENIX
Champion class:
Exc.1, CACL - ICE AASSLAN v.h. Wantij
BROWN MALES
Puppy class:
Vp.1, Best Puppy - Newfords XHIBITIONIST at Tilnasia
Junior class:
Exc.1, Junior Champion of Luxembourg - QUBO du Sang Sacre
Exc.2 - Shalissa's Siriusly NUTTY AL
absent - ISIDOR v. Malaika Wa Vita
Open class:
Exc.1, CACL - MAD MAX of Devil Inside
Exc.2, res.CACL - M AND MEE v. Jagerhohle
Exc.3 - CHE GUEVARA v. Kontessina
Champion class:
Exc.1, CACL - LIMONCELLO des Brumes de Kahlan
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1, Best Baby - Santa Julf MANON
Vp.2 - OMG URSULA Wot a Thriller
Vp.3 - ONNY Des Larmes de Feu
absent - Holyhells PIGALLE
Puppy class:
Vp.1, Best Puppy - HAYLIN di Altobello
Vp.2 - QADIRA MY LOVE of Momirbo
Junior class:
Exc.1, Junior Champion Luxemburg - Livonija Baronesa ENIGMA
Exc.2 - NEVERMIND of Devil Inside
Exc.3 - OLA CHICA dei Nobili Nati
Exc.4 - NORA v. Jagerhohle
Exc. - HERTOGIN OKSANA v. Olympiastaete
Exc. - BABY BEE v. Ranisberk
absent - NESSA El Casella Pandora
absent - NAUGHTY NINA Wot a Thriller
Intermediate class:
Exc.1, CACL - PICCA v.h. Donauhof
Exc.2, res.CACL - Shalissa's Siriusly STININ AI
absent - Casa di Fera GORRISSEN'S GIRL
absent - MEGARAH de Chardmethee
Open class:
Exc.1, CACL, BEST FEMALE, BOB - Ruholfia GIORGIA
Exc.2, res.CACL - Russkaja Mechta VICI VICTORIA
Exc.3 - LEICA Capax Infiniti
Exc.4 - MARLEY of Dark Ancestor
Exc. - Remescas GONE PLATINUM at Dabell's
Exc. - PERLA NERA v.d. Donauhoeve
Exc. - JAGUEERAH de Chardmethee
Working class:
Exc.1, CACL - Ruholfia GAVRIELLA
Exc.2, res.CACL - LOMBARDIA Capax Infiniti
Exc.3 - JAGUAR JOYRIDE del Munt Marin
Champion class:
Exc.1, CACL - MONA LISA van't Duinezicht
Exc.2, res.CACL - NAELLE of Ioximaxx
Exc.3 - MARUSSIA Capax Infinity
BROWN FEMALES
Baby class:
Vp.1, Best Baby - OOPSA DAISY Wot a Thriller
absent - OI DORIS Wot a Thriller
Junior class:
Exc.1, Junior Champion Luxembourg - Russkaja Mechta DONA DARONA
Exc.2 - Casa di Fera HERA
Intermediate class:
Exc.1, CACL - NIOBE des Larmes de Feu
Exc.2, res.CACL - Pride of Russia RYABINA
Exc.3 - MY LITTLE FIRST BABY des Yeux de la Revanche
Vg.4 - Korifey TREASURE
Open class:
Exc.1, CACL - MOD-COOL v. Jagerhohle
Exc.2, res.CACL - CARRARA v. Kontessina
Exc.3 - MADJE EYOTA v. Jagerhohle
Working class:
Exc.1, CACL - FREE STYLE dei Nobili Nati
Exc.2, res.CACL - HERTOGIN MELISSA v. Olympiastaete
Champion class:
Exc.1, CACL - Russkaja Mechta SURPRIZ SOLNTSE
Exc.2, res.CACL - MAKSSIMA of Devil Inside
Exc.3 - CARA MIA v. Kontessina
absent - LUVLY JUBLY Wot a Thriller