judge: Martin Gschwindl (Austria)
entries: 31
results by: Dobermann.com
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1 - BO v. Niederrhein (Franco v. Harten Kern - Aurellia v. Niederrein)
Puppy class:
Vp.1 - FAROH v. Lehmannsfelsen (Dobergaarden Forever Athos - Donnakareen v. Lehmannsfelsen)
Vp.2 - FLINT v. d. Sababurg (Briska's Arcon - Bess v.d. Sababurg)
Youth class:
Vg.1 - BOMBASTIK v. Ambassador (Mitto del Nasi - Zemic's Arwen)
Vg.2 - HANCOCK v. Residenzschloss (Arrow v.h. Wantij - Dakota v. Residenzschloss)
Intermediate class:
Exc.1, res.CAC - AMAROK v. Allegro (Pako Daker - Fiona Fiora)
Exc.2 - DIEGO-QQS-QUINN v. t. Sweko (True North Phanteon - Oxana Orly v.t. Sweko)
Open class:
Exc.1 - CHARIK v. Kattenturm (Fago Flashived - Amy v. Kattenturm)
Exc.2 - Modus Ost IGOR (Tahi-Reme Gerett - Modus Ost Wis Wespera)
Working class:
Exc.1, CAC, BOB - AKANDOR v. Schloss-Tenneberg (Ramonburg's Chinji - Rina v. Residenzschloss)
BROWN MALES
Puppy class:
Vp.1 - ROSSBROWN v. Bullerbü (Orson v. Nemesis - Normajean v. Bullerbü)
Youth class:
Vg.1 - RONDO v. Waldwinkel (Pride of Russia Odin - Olegra v. Waldwinkel)
Open class:
Exc.1, CAC - ARMAGEDDON v. Ambassador (Fedor del Nasi - Zemic's Arwen)
BLACK FEMALES
Youth class:
Vg.1 - Malaika wa vita EBONY (Mitto del Nasi - Ashanti v. Malaika wa vita)
Vg.2 - CHANITILLY Halit Pasa (A'Condor v. Residenzschloss - Queen Halit Pasa)
Vg.3 - Malaika wa vita EVITA (Mitto del Nasi - Ashanti v. Malaika wa vita)
Vg.4 - LEONA Elite House (Mitto del Nasi - Halle Berry Elite House)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - ALLEGRA v. Allegro (Pako Daker - Fiona Fiora)
Open class:
Exc.1 - ANCKSUNAMUN v. Ambassador (Fedor del Nasi - Zemic's Arwen)
Exc.2 - BONITA v. Haustenbach (Chester v.d. Töpferstadt - Gina v.d. Tidianshöhle)
Exc.3 - JANA v. Ostfeld (Sanramiro v. Residenzschloss - Grey-Girl Les Deux Peupliers)
Working class:
Exc.1 - BAJA v. Fenris (Pathos delle Querce Nere - Naemi v. Klingbach)
Exc.2 - ESTELLA v. Haustenbach (Franco v. Harten Kern - Akira v. Haustenbach)
Champion class:
Exc.1, res.CAC - OPHIRA v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)
Veteran class:
1st place - MALAIKA v. Trokadero (Wanja Wandor v. Stevinhage - Fatima v. Trokadero)
BROWN FEMALES
Youth class:
Vg.1 - CARISMA v. Hohenzollern (Pride of Russia Kaspij - Armani v. Hohenzollern)
Vg.2 - BILSSANY v. Apoldastamm (Mitto del Nasi - Hertogin Kayleigh v. Olympiastaete)
Vg.3 - NELLIFER v. d. Tidianshöhle (Kontessina Keks - Independence v.d. Tidianshöhle)
Intermediate class:
Exc.1, res.CAC - CHANEL v. Hohenzollern (Pride of Russia Kaspij - Armani v. Hohenzollern)
Exc.2 - Pride of Russia BOMBARDEW (Pride of Russia Sidor - Pride of Russia Hexa)
Open class:
Exc.1, CAC - ARANKA v. Apoldastamm (Tahi-Reme Zordon - Hertogin Kayleigh v. Olympiastaete)