judge: Martin Gschwindl (Austria)
BOB - Tahi-Reme Atlas
BLACK MALES
Puppy class
krank - OSSIOSBORN v. Lehmannsfelsen (John Roos v. Lehmannsfelsen - Izanami v. Lehmannsfelsen)
Youth class:
Exc1, JVDH Ch., Thüringen Landesjugendsieger 2020 - ARKO v. Schwarzen Etna (Tahi-Reme Tyrion - Infinity Indira di Perlanera)
Exc.2, res.JVDH - NIGEL KING v. Lehmannsfelsen (Quickstep King of Darkness - Jodee Faye v. Lehmannsfelsen)
Exc.3 - Vivat de Vinko GRAN MAESTRO (Okean Elzy de Grande Vinko - Moonshine de Grande Vinko)
Vg.4 - TYRANN v. Ferrenberg (Nostra v.d. Donauhoeve - Padea v. Ferrenberg)
Intermediate class:
Exc.1, VDH - BARON PAUL v. Kyffhauser (Franyo Freiherr v. Hohenzollern - Alea v. Pinienberg)
Open class:
Exc.1, VDH CH. - AMIGO v.d. Stutenseeresidenz (Pride of Russia Urano - Diva v. Nibelungenrind)
Exc.2, res.VDH CH. - Dobergaarden Forever HERCULES (Dobergaarden Forever Maximus - Dobergaarden Forever Cata Carisma)
Exc.3 - THOR v. Sudharz (J'Aron Kantu del Naissus - Puppy v. Sudharz)
Exc.4 - BLACKBEARD v.d. Piratenburg (Franyo Freiherr v. Hohenzollern - Hazeleye v. Elbauetal)
Working class:
Exc.1, VDH CH., res.CAC - ILAY del Nasi (Asterix del Nasi - Tijara del Nasi)
Exc.2, res.VDH Ch. - FREAKY STYLEY v. Hohenzollern (Oksamit de Grande Vinko - Armani v. Hohenzollern)
Champion class:
Exc.1, VDH CH., CAC, BOB, Thüringen Landessieger 2020 - Tahi-Reme ATLAS (Bentley z Padoku - Tahi-Reme Zorina)
BROWN MALES
Youth class:
Exc.1, JVDH CH., Thüringen Landesjugendsieger 2020 - XAM v. Residenzschloss (Pride of Russia Taurus - Noraja v. Residenzschloss)
Exc.2, res.JVDH Ch. - Dobergaarden Forever QUATTRO (Fort Bellators El'Guard - Dobergaarden Forever Una)
Exc.3 - AGE v. SChwarzen Etna (Tahi-Reme Tyrion - Infinity Indira di Perlanera)
Exc.4 - Dobesgard AM I GROOT (Franyo Freiherr v. Hohenzollern - Get to The Point Famme Fatale)
Exc. - CIANTHUS v.d. Stutenseeresidenz (Tahi-Reme Tyrion - Baronessa Blue v.d. Stutenseeresidenz)
Intermediate class:
Exc.1, VDH CH. CAC - WAKANO v. Residenzschloss (Thor del Nasi - Get To The Point Fastrada)
Exc.2, res.VDH Ch. - Dobergaarden Forever NEMO (Livonija Baron Daryl Dixon - Dobergaarden Forever Xanthee)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1 - Tahi-Reme JAMILA (Quarz de Andreoli - Tahi-Reme Tuttiefruttie)
Vp.2 - Rensdorff MADONNA (Via Felicium Vostorg - Rensdorf Luiza-Lotta)
Vp.3 - Tahi-Reme JIL (Quarz de Andreoli - Tahi-Reme Tuttiefruttie)
Vp.4 - CARAMIA v. Kyffhauser (Ayk v. Elbthor - Amalia v. Kyffhauser)
Vp. - HEDDA v. Schloss Tenneberg (Nostra v.d. Donauhoeve - Fina v. Schloss Tenneberg)
Puppy class:
Vp.1 - Livonija Baronsa ISIGNIA (Quarz de Andreoli - Livonija Baronesa Athena Pallas)
not show - QUAYLAH v. Friesland Glorie (Tahi-Reme Tyrion - Nynke v. Friesland Glorie)
Youth class:
Exc.1, JVDH Ch., Thüringen Landesjugendsiegerin 2020 - ABIGAIL v. Schwarzen Etna (Tahi-Reme Tyrion - Infinity Indira di Perlanera)
Exc.2, res.JVDH Ch. - VANITY FLAIR v. Marosk (Ettore del Tibur - Fa'aluna del Nasi)
Exc.3 - CLOEDIVA v.d. Stutenseeresidenz (Tahi-Reme Tyrion - BaronessaBlue v.d. Stutenseeresidenz)
Exc.4 - ALMA v. Stuttguardia (Santa Julf Gunther - Leica Capax Infinity)
Intermediate class:
Exc.1, VDH Ch., res.CAC - Tahi-Reme FERIAH (Ferro del Colle della Guardia - Tahi-Reme Jameerah)
Exc.2, res.VDH Ch. - BRIANNA v. SChattenring (Oscar z Padoku - Heidi Louberry v. Lehmannsfelsen)
Exc.3 - WARITSARA v. Residenzschloss (Thor del Nasi - Get To The Point Fenizia Fastrada)
Exc.4 - Dobergaarden Forever NARNYA (Livonija Baron Daryl Dixon - Dobergaarden Forever Xantee)
Exc. - BELLACOCO v. Kyffhauser (Franyo Freiherr v. Hohenzollern - Alea v. Pinienberg)
Open class:
Exc.1, VDH Ch., CAC, BOS, Thüringen Landessiegerin 2020 - JADE v. Markischen Leo (Domenicus v. Markischen Leo - Roma v. Silverkrohn)
Exc.2, res.VDH Ch. - TAYANITA TOYAH v. Marosk (Thor del Nasi - Ramsey v. Marosk)
Exc.3 - JESSY PRINCESS v. Lehmannsfelsen (Asterix del Nasi - Dobergaarden Forever Penny Lou)
Exc.4 - LILLITH LADY v. Lehmannsfelsen (Jovanotti Unreachables - Escada v. Lehmannsfelsen)
Exc. - KIM KISS de Badea Gheo (Carbon de Badea Gheo - Destiny's Phoenix I'M Just A Girl)
Exc. - PIKASS v. Eschenbruch (Franyo Freiherr v. Hohenzollern - Keep The Karma v. Elbauetal)
Vg. - SCARLETT v. Sudharz (J'Aron-Kantu del Naissus - Osiris v. Sudharz)
Vg. - AMALIA v. Kyffhauser (Nostra v.d. Donauhoeve - Alea v. Pinienburg)
Vg. - QUILA v. Sudharz (Graf Xenon of Mon-Ja-Mes - Osiris v. Sudharz)
Working class:
Exc.1, VDH Ch. - BARONESSA BLUE v. d. Stutenseeresidenz (Tahi-Reme Jedi - Diva v.d. Nibelungen)
Exc.2, res.VDH Ch. - FA'ALUNA del Nasi (Thor del Nasi - Dea del Nasi)
Champion class:
Exc.1, VDH Ch. - GIESA v. Hohenzollern (Chester v.d. Topferstadt - Charisma v. Hohenzollern)
BROWN FEMALES
Youth class:
Vg.1 - ZYLVI v. Waldwinkel (Cheguevara v. Kontessina - SillyLady v. Waldwinkel)
not show - MOKKAH v. Elbauetal (Focus Cool Cardhu - Barbarina v. Westwall)
Intermediate class:
Exc.1, VDH Ch., CAC - EVINA EVELINA de Grande Vinko (Quarz de Andreoli - Galadriel Elven Queen de Grande Vinko)
Exc.2, res.VDH Ch. - Dobergaarden Forever NAOMI (Livonija Baron Daryl Dixon - Dobergaarden Forever Xanthee)
Exc.3 - BAILEY v. Kyfferhauser (Franyo Freiherr v. Hohenzollern - Alea v. Pinienberg)
Open class:
Exc.1, VDH Ch. res.CAC - KLARA v. Lehmannfelsen (Guard de Marine de Grande Vinko - Filicia v. Lehmannsfelsen)
Exc.2, res.VDH CH. - BECKY BERNSTEIN v.d. Piratenburg (Franyo Freiherr v. Hohenzollern - Hazel Eye v. Elbauetal)
Exc.3 - UMA v. Sudharz (Domenicus v. Markischen Leo - Osiris v. Sudharz)
Champion class:
Exc.1, VDH Ch. - Get to the Point NIA (Hazar di Altobello - Jadore of Devil Inside)