11.08.2019 - Moscow Dobermann Club Winner Show

judge: Ekaterina Mozharova (Russia)

Photogallery on Facebook by judge: Ekaterina Mozharova

Photogallery on Facebook by Kat Vasilieva


Best Producer: ALASTRIONA de Grande Vinko and progeny 

 

BLACK MALES

 

Baby class:

Vp.1, Best Black Baby Male, Best Black Baby, BIS Baby - Vivat de Vinko DOMINIO MONDIALE (Isaak delle Due Donne - Kalinka-Malinka de Grande Vinko)

Vp.2 - Vivat de Vinko BRILLIANT BALTHAZAR (Colt di Perlanera - Katniss Everdeen de Grande Vinko)

Vp.3 - Kim Zonnenberg MERCURY (Sant Kreal Chestnut - Kim Zonnenberg K'Yarda)

Vp.4 - Vivat de Vinko BOB BARATHEON (Colt di Perlanera - Katniss Everdeen de Grande Vinko)

 

Puppy class:

Vp.1, Best Black Puppy Male - Oreto Mia ORION (Oscar z Padoku - Nevskiy Tserber Yaponskaya Yena)

 

Youth class:

Exc.1, JCCC, Junior Club Winner - Gretschendorf BECKENHAM (Filimamont Extra Terrestrial - Nevskiy Tserber Agatha Christie)

Exc.2, CC - Arce Deos AXEL (Pride of Russia Kaspij - Teraline Pantera)

Exc.3, CC - Sant Kreal MONTBLANK (Oksamit de Grande Vinko - Sant Kreal Magenta)

Exc.4, CC - Nevskiy Tserber LEONARDO DA VINCI (Troy del Nasi - Nevskiy Tserber Angelina Jolie)

 

Intermediate class:

Exc.1, CCC - Vivat de Vinko WARRIOR'S WAY (Ayk v. Elbthor - Kalinka-Malinka de Grande Vinko)

Exc.2, CC - Smart Wood Hills BANDERAS (Santiago iz Zoosfery - Smart Wood Hills Organza)

 

Open class:

Exc.1, CCC - Nevskiy Tserber BLACK DRAGON (Hazar di Altobello - Nevskiy Tserber Liz Gretchen)

Exc.2, CC - Smart Wood Hills DANTE (Asterix del Nasi - Smart Wood Hills Quinterra)

Exc.3, CC - Vivat de Vinko XANDER (Oksamit de Grande Vinko - Karlotta di Prisconte)

 

Working class:

Exc.1, CCC - SEBASTIAN iz Zoosfery (Gangster-Dandias de la Villa Valiano - Hollywood Story iz Zoosfery)

Exc.2, CC - Bolivar TRUMPH (Appel di Fortuna Vern - Bolivar Azure Avis)

absent - Tahi-Reme ZED (Tahi-Reme Max - Tahi-Reme Jameerah)

 

Winner class:

Exc.1, CCC, Club Winner, Best Black Male - Via Felicium VOSTORG (Prince Piero di Perlanera - Tahi-Reme Kaylie)

Exc.2, CC - Vivat de Vinko WISHMASTER (Ayk v. Elbthor - Kalinka-Malinka de Grande Vinko)

Exc.3, CC - San Donato IRENEUS (Sant Kreal Urus - Riolita Rina)

Exc.4, CC - Pride of Russia DEMONIS (Pride of Russia Konan - Pride of Russia Malina)

 

Champion class:

Exc.1, CCC - Eria Pro ISKANDER (Asterix del Nasi - Eria Pro Verona)

Exc.2, CC - Den Smail ELVIN (Den Smail Maxim - Den Smail Steisi Brown)

 

Honour class:

Exc.1, CCC - Iz Valkirii LOWENBRAU (Ak-Yar Avgur - Iz Valkirii Granda)

 

 

BLACK FEMALES

 

Baby class:

Vp.1, Best Baby Black Female - Kim Zonnenberg MORGANA (Sant Kreal Chestnut - Kim Zonnenberg K'Yarda)

Vp.2 - Vivat de Vinko BE QUEEN (Colt di Perlanera - Katniss Everdeen de Grande Vinko)

Vp.3 - Eria Pro FANAGORIA (Sant Kreal Bellator - Eria Pro Intriga)

 

Puppy class:

Vp.1, Best Puppy Black Female - NOTA YARKAYA iz Zoosfery (Okean Elzy de Grande Vinko - Chio-Chio San iz Zoosfery)

 

Youth class:

Exc.1, JCCC, Junior Club Winner, Best Black Junior - Vivat de Vinko YAGODA MALINA (Okean Elzy de Grande Vinko - Alastriona de Grande Vinko)

Exc.2, CC - Smart Wood Hills JENNIFER (Filimamont Extra Terrestrial - Smart Wood Hills Okhra)

Exc.3, CC - BRONISLAVA v. Haus Erfullungen Vunschen (Ayk v. Elbthor - Meine Bomba v. Haus Erfullungen Vunschen)

Exc.4, CC - MALEICENTA iz Zoosfery (Sant Kreal Bellator - Ava Gardner iz Zoosfery)

Exc. - INNOVATSIYA iz Zoosfery (Faberge of Devil Inside - Inessa Armanda iz Zoosfery)

 

Intermediate class:

Exc.1, CCC - Pride of Russia PUTORANA (Destiny's Phoenix Highway to Hell - POR Kalina)

Exc.2, CC - Oreto Mia CARMEN INORA (SWH Boromir - Oreto Mia Violette des Bois)

Exc.3, CC - Smart Wood Hills EVA (Filimamont Dragon Bite - SWH Praga)

 

Open class:

Exc.1, CCC - Bredli Bo GILDA (Filimamont Extra Terrestrial - Gotic Ginevera iz Zoosfery)

Exc.2, CC - SHARON STONE iz Zoosfery (Faberge of Devil Inside - Sevilia iz Zoosfery)

Exc.3, CC - Vivat de Vinko TARYS FLARE (Faruda Speranto Ontal Optimismo - Whitney de Grande Vinko)

 

Working class:

Exc.1, CCC - Smart Wood Hills KENYA (Livonija Baron Amber AMulet - SWH Okhra)

Exc.2, CC - Den Smail CHERRY BERRY (Den Smail Tibery Gai - Freedom Forever Future Perfect)

 

Winner class:

Exc.1, CCC, Club Winner - PATRICIA de Grande Vinko (Filimamont Direct Hit - Alastriona de Grande Vinko)

Exc.2, CC - Smart Wood Hills VIKKI (SWH Ulan - SWH Viktoria)

Exc.3, CC - Kim Zonnenberg SHEDOW WERWULF SHEELENA (Faruda Speranto Ontal Optimismo - Kim Zonnenberg Kyarda Tar)

 

Champion class:

Exc.1, CCC - KATNISS EVERDEEN de Grande Vinko (Oksamit de Grande Vinko - Alastriona de Grande Vinko)

Exc.2, CC - Smart Wood Hills PANGEA (SWH Ulan - SWH Metaxa)

Exc.3, CC - Sant Kreal MAGENTA (Oscar z Padoku - Sergius-Aleksandrija Fabula)

Exc.4, CC - SALTIGA iz Zoosfery (Gangster Dandias de la Villa Valiano - Hollywood Story iz Zoosfery)

Exc. - Smart Wood Hills JOSELINE (Oksamit de Grande Vinko - SWH Ultima)

 

Honour class:

Exc.1, BOB Black, BIS MONO -  KALINKA-MALINKA de Grande Vinko (Oksamit de Grande Vinko - Alastriona de Grande Vinko)

 

Veteran class:

Exc.1, CCC, Best Veteran - ALASTRIONA de Grande Vinko (Ale'Alamos del Citone - Modus Ost Wis Wespera)

 

 

BROWN MALES

 

Puppy class:

Vp.1, Best Brown Puppy Male, Best Puppy - Get To The Point QUINDJI (Get To The Point La Scytha - Get To The Point Iuki)

 

Youth class:

Exc.1, JCCC, Best Junior Brown, Best Junior, Junior Club Winner - Vivat de Vinko ARMAGEDDON (SWH Boromir - Diana Princess Warrior de Grande Vinko)

Exc.2, CC - ANGEL from Legendary Dynasty (Santiago iz Zoosfery - Pax Deorum Ekaterina Velikaya)

 

Intermediate class:

Exc.1, CCC - Den Smail ANGEL AMALIEL (Den Smail Maxim - Katniss Everdeen de Grande Vinko)

 

Winner class:

Exc.1, CCC, Club Winner - Santa Julf KALIOSTRO (Colt di Perlanera - Santa Julf Jugoslava)

 

Champion class:

Exc.1, CCC - Oreto Mia VOLODAR (Oreto Mia Bagration - Almira iz Zoosfery)

Exc2, CC - Pride of Russia MIRODAR (POR Luchezar - POR Masandra)

 

Honour class:

Exc.1, Best Brown Male - OKEAN ELZY de Grande Vinko (Danafox's Nabuco - Brina Bahilu de Grande Vinko)

 

 

BROWN FEMALES

 

 

Baby class:

Vp.1, Best Brown Baby - Orion Forte ICE CREA (Alnerme Et Orient Be Happy - Ural Modus Zhelannaya)

Vp.2 - Vivat de Vinko BOHEMIA GOLD (Colt di Perlanera - Katniss-Everdeen de Grande Vinko)

 

Puppy class:

Vp.1, Best Brown Puppy, Best Puppy - Smart Wood Hills LOVE STORY (SWH Boromir - SWH Yumi)

Vp.2 - Smart Wood Hills LUZ DE LA LUNA (SWH Boromir - SWH Yumi)

 

Youth class:

Exc.1, CCC, Best Junior Brown Female, Junior Club Winner - Vivat de Vinko ZOE TORRIE (Ettore del Tibur - Oda Mi Alma de Grande Vinko)

Exc.2, CC - Pax Deorum CASSANDRA (Pax Deourm Rafel - Rossiskiy Kolorit Zenna)

Vg. - Den Smail GERMANIKA (S'Lichobor Fandorin - Den Smail Florida)

 

Intermediate class:

Exc.1, CCC - LIGHT KISS (Orpheus de Grande Vinko - Vseslava Venera Vayda)

Exc.2, CC - Pax Deorum DOMINICA (Kaiser di Perlanera - Pax Deorum Zena)

 

Open class:

Exc.1, CCC - Adal Esker GRANDESSA (Lief Mate Bellagio - Adal Esker Val'Toria)

 

Champion class:

Exc.1, CCC, Club Winner - ODA MI ALMA de Grande Vinko (Danafox's Nabuco - Brina Bahilu de Grande Vinko)

  

Honour class:

Exc.1, BOB Brown - Livonija Baronesa AMIDALA PADME (Oscar z Padoku - Livonija Baronesa Pia Pandora)

 

Veteran class:

Exc.1, Best Brown Veteran - TEQUILA ALVA ELVARE de Grande Vinko (S'Lichobor Ermak - Playgirl de Grande Vinko)

 

 

Best Producer:

  • ALASTRIONA de Grande Vinko (Ale'Alamos del Citone - Modus Ost Wis Wespera)

 

Best Kennel:

  • Vivat de Vinko