judge: Nicola Imbimbo (Italy)
BLACK MALES
Puppy class:
Vp.1, Best Puppy, BIS Puppy 5 - KNYAZ MOSKOVII de Grande Vinko (Oksamit de Grande Vinko - Alastriona de Grande Vinko)
Vp.2 - CHOMBE Vital Screen (Dante delle Querce Nere - Gira Vital Screen)
Youth class:
Exc.1, JCAC, BEST JUNIOR - ZHAKEM Black Bring King of Romania (Zappa del Zaria - Highness Rellaps)
Exc.2 - Pride of Russia DRAGAN (Pride of Russia Sidor - Pride of Russia Quirina)
Vg.3 - Smart Wood Hills PRADO BUCH (Stinger v. Haus Erfullungen Vunschen - Smart Wood Hills Hamina)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - Ak-Yar VERSAILLES (Ak-Yar Roden - Ak-Yar Shardone)
Exc.2 - MARSHAL Vital Screen (Livonija Baron Piter Pen - Bagira Vital Screen)
Open class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - Eria Pro VERSAILLES (Pride of Russia Sidor - Eria Pro Quart Style)
Working class:
Exc.1, CAC - Livonija Baron PITER PEN (Oksamit de Grande Vinko - Livonija Baronessa Kaelyn Kell)
Champion class:
Exc.1, CAC, CACIB, BOB - Pride of Russia HERMES (Urbano del Diamante Nero - Pride of Russia Hexa)
BROWN MALES
Open class:
Exc.1, CAC - NIKON NARCISSUS Dangerous Beauty (Ale'Alamos del Citone - Bambina Bomba Dangerous Beauty)
BLACK FEMALES
Puppy class:
Vp.1 - Inborn Fortuna MIRINA MIRABELLA (Inborn Fortuna Lantwar - Inborn Fortuna Katarina)
Youth class:
Exc.1, JCAC - Sant Kreal IRRIA (Sant Kreal Zeus - Stay In Style Czara Cachet)
Exc.2 - Pride of Russia ARISTOKRATIA (Sant Kreal Zeus - Pride of Russia Barbarossa)
Exc.3 - Pride of Russia DUCHESSE (Pride of Russia Sidor - Pride of Russia Quirina)
Exc.4 - ZUXRA Cherniy Shokolad (Massimo v. Nemesis - Zhivanshi Chernyi Shokolad)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - PRADA Vital Screen (Livonija Baron Piter Pen - Afina Vital Screen)
Exc.2 - Sant Kreal ES LA BOMBA (Pride of Russia Sidor - Sergius-Aleksandrija Fabula)
Exc.3 - From Island Korsika ARISHKA MON AMOUR (BlackJack Bluffer v. Jahrestal - Celtic Chelsea v. Jahrestal)
Open class:
Exc.1, CAC, CACIB - EVGENIA GRANDE iz Zoosfery (Sant Kreal Zeus - Tais Afinskaya iz Zoosfery)
Exc.2 - LATIKA Vital Screen (Livonija Baron Piter Pen - Santa Julf Pascal)
Exc.3 - VIVA VICTORIA iz Zoosfery (Dante delle Querce Nere - Greta Garbo iz Zoosfery)
Champion class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - ALASTRIONA de Grande Vinko (Ale'Alamos del Citone - Modus Ost Wis Wespera)
Exc.2 - GIRA Vital Screen (Tahi-Reme Gerett - Santa Julf Pascal)
BROWN FEMALES
Youth class:
Vg. - AREVIK v. Arsidorf (Uliss del Tibur - Arsinoe de Grande Vinko)
Vg. - Nevskiy Tserber DEVI DOMINIKA (Pride of Russia Hermes - Nevskiy Tserber Whitney Houston)
Open class:
Exc.1, CAC - NIRVANA Dar Felven (Yacheero's Pando Pandero - Lagarta de Grande Vinko)
Champion class:
Exc.1, CAC - KALIPSO QUEEN for Zoosfera (Dobergaarden Forever Athos - Vivien iz Zoosfery)