judge: Hans van den Berg (NL)
entries: 41
results by: Katarzyna Plewka, Tira Vento kennel
BIS
WINNERS
MALES
Baby class:
Vp.1 - ATILLA Bene Meritus (Oscar z Padoku - Klodia Bene Meritus)
absent - REGATTI RASCO Akagera
Puppy class:
Vp.1 - ERAGON EAST de Terra Mirabili (Santa Julf Russian Boy - Vivienne Miratio)
Youth class:
Exc.1, Junior Winner, JUNIOR CLUB WINNER 2012 - Dura Lex Polonia GAUDI (Obi Wan Kenobi de Grande Vinko - Imax z Padoku) - finished Polish Junior Champion
Exc.2 - Tira Vento FOXTROTT (Leo v. Markischen Land - Tira Vento Mexicana)
Intermediate class:
Exc.1, CWC - Sant Kreal GELIOS (Sant Kreal Zeus - Sant Kreal Yuvelira)
absent - ROYAL-REZON vis Absoluta (Grand Mollis Armani - Petra-Perla vis Absoluta)
Open class:
Exc.1, CWC, CLUB WINNER 2012 - MAXIMILIANO Miratio (Tahi-Reme Zebulon - Dea Darielle Miratio)
Vg.2 - KANKAN Tikrai Nauja (Sant Kreal Zeus - Habanera Tikrai Nauja)
Working class:
Exc.1, CWC - COLIN COHEN de Terra Mirabili (Ale'Alamos del Citone - Vivienne Miratio)
Champion class:
Exc.1, CWC - Dura Lex Polonia EFFENDI (Yacheero's Pando Pandero - Dura Lex Polonia Copola)
Exc.2 - Santa Julf RUSSIAN BOY (Pride of Russia Kaspij - Santa Julf Ingrid)
Exc.3 - KESZ z Padoku (Pako Daker - Sharon z Padoku)
Veteran class:
Exc.1 - NAPOLEON-NILS z Diabeli (Rui Manuel del Rio Bianco - Corina Windsor)
FEMALES
Baby class:
Vp.1, BEST BABY, BIS BABY 4 - Sant Kreal FORA (Sant Kreal Zeus - Sant Kreal Jantarnaya Skazka)
Puppy class:
Vp.1, BEST PUPPY, BIS PUPPY 2 - INES Ginga House (Oscar z Padoku - Anna Alegra Ginga House)
Vp.2 - INGRID Gigna House (Oscar z Padoku - Anna Alegra Ginga House)
Youth class:
Exc.1, Junior Winner, Best Junior, JUNIOR CLUB WINNER 2012, BIS JUNIOR 2 - Tira Vento FINLANDIA (Leo v. Markischen Land - Tira Vento Mexicana)
Exc.2 - ARABELLA Centipede (Teraline Midgard - Eria Pro Andante Barcarolla)
Exc.3 - ELIZE Tirana (Oscar z Padoku - Birma Tirana)
Exc.4 - Casa di Fera ASTERIA (Ale'Alamos del Citone - Ferrona Iz Velikogo Knyazhestva)
absent - WIWA z Padoku (Hiddo od Dvou Lvu - Wicki Gabi Vigo)
Intermediate class:
Exc.1, CWC - CALIPSO Desmodus Poland (Tahi-Reme Zebulon - Envira Punta Perla Brzeszcz)
Exc.2 - AMIRA ABLA Blekitny Kanion (Napoleon-Nils z Diabeli - Evita Evra z Innej Bajki)
Exc.3 - AVANTASIA di Perlanera (Leo v. Markischen Land - Tahi-Reme Ruthy)
Vg.4 - TARA z Padoku (Oscar z Padoku - Sant Kreal Riorita)
Open class:
Exc.1, CWC - CASSIDY de Terra Mirabili (Ale'Alamos del Citone - Vivienne Miratio) - finished Polish Champion
absent - AZJA ATA Aldman (Livonija Baron Heart of Hamlet - Smart Wood Hills Tuberoza)
absent - BEATRIX Il Conte del Forte (Armani de Terra Mirabili - Karmen Majstersztyk)
absent - TAIGA Daker (Fedor del Nasi - Ornella de Grande Vinko)
Working class:
Exc.1, CWC - FAMOUS FLORIS z Innej Bajki (Napoleon-Nils z Diabeli - Esta Estella Tromelin)
Exc.2 - PERLIS Bene Meritus (Gino Admiral Bene Meritus - Lady Levita de Grande Vinko)
Vg.3 - PRINS PRINCESSA z Rancza Sutam (Ferrari Helloween - Gruzja Bene Meritus)
Champion class:
Exc.1, CWC, CLUB WINNER 2012, BEST FEMALE, BOB, BIS 2 - RIHANA Daker Poland (Maxim di Altobello - Peri Daker)
Exc.2 - ROCCO z Padoku (Sant Kreal Jago - Sharon z Padoku)
Exc.3 - HAVANA HOPE Miratio (Hummer Hoch Legrant - Axa Miratio)
Exc.4 - Tira Vento BECHEROVKA (Pimm's Number One iz Doma Domeni - Hacima z Padoku)
Veteran class:
Exc.1, BEST VETERAN - HACIMA z Padoku (Varak du Clos des Grognards - Gravin Hana z Padoku)
Exc.2 - GRUZJA Bene Meritus (Tsarevich iz Slavnoi Stai - Dharma Bene Meritus)
absent - NEMESIS-NOOR z Diabeli (Rui Manuel del Rio Bianco - Corina Windsor)
Tira Vento FOXTROTT & Tira Vento FINLANDIA - BIS COUPLES 1
BIS BABY
BIS PUPPY
BIS JUNIOR
FAMOUS FLORIS z Innej Bajki & NAPOLEON NILS z Diabeli
PRINS PRINCESSA z Ranczo Sutam & GRUZJA Bene Meritus