judge: Merete Dalgaard (DK)
BLACK MALES
Minor Puppy class:
Vp.1 - REDBAD v. Frieslands Glorie
Vp.2 - PILOT v.d. Zonser Heide
Puppy class:
Vp.1 - DIEGO v. Starenweg
Youth class:
Exc.1 - KINGSTON v.d. Ruijcohoeve
Exc.2 - VERSACE ARIS Visual Script
Exc.3 - Russkaja Mechta KOZAK KIRIL
Exc.4 - QUINO del Jardin de Elfos
Vg. - Black Bodyguard ALASKA
Intermediate class:
Exc.1 - VIRON Black Visual Script
Open class:
Exc.1, res.CAC - Dark Elegance RICCO
Exc.2 - VASCO Les Deux Peupliers
Vg.3 - HOX della Ninfa Nobel
absent - JARON v. Malaika wa vita
Working class:
Exc.1, Best Working Dog - PRIOR v.d. Donauhoeve
Vg.2 - CARAT v. Laurensberg
Champion class:
Exc.1, CAC, Best Male, BOB - ASIR Black Nephrite
Breeder class:
Exc.1 - Royal Nova's ARGO
BROWN MALES
Minor puppy class:
Vp.1 - KALLISTO v. Malaika wa vita
Puppy class:
absent - DINO v. Starenweg
Youth class:
Exc.1 - Tahi-Reme NOXX
Intermediate class:
Exc.1 - MANOLO v. Hohenzollern
Exc.2 - COOPER v. Starenweg
Vg.3 - BE COOL v.h. Kruisland
Open class:
Exc.1 - ISIDOR v. Malaika wa vita
Working class:
Exc.1 - JACOB v.d. Leibgarde
BLACK FEMALES
Minor puppy class:
Vp.1, Best Minor Puppy - UMI v.d. Donauhoeve
Puppy class:
Vp.1, Best Puppy - Royal Nova's BRITTE
Vp.2 - CATALEYA v. urst Leopold
Youth class:
Exc.1, Best Junior - KANOA v.d. Ruijcohoeve
Exc.2 - BAILEY v. Furst Leopold
Exc.3 - GRAVIN FLOOR v. Neerlands Stam
Exc.4 - GRAVIN FAYA v. Neerlands Stam
absent - OLYMPIA v.d. Zonser Heide
Intermediate class:
Exc.1, CAC, Best Female, BOS - TSURU van't Geneos
Exc.2 - VANILLA CHOCOLATE Visual Script
absent - VILLAGE VIVIAN Visual Script
Open class:
Exc.1 - BABY BEE v. Ranisberk
Exc.2 - PIK ASS v. Eschenbruch
Exc.3 - JURINA v. Malaika wa vita
Exc.4 - Fort Bellators TEYA PHOEBE
Exc. - Dark Elegance RAIHJA
Vg. - BROOKLYN v. Starenweg
Champion class:
Exc.1, res.CAC - Tahi-Reme DEE-DEE
Breeders class:
Exc.1 - EZRA EVITA v. Anamdra
Veteran class:
Exc.1 - ADINA v. Laurensberg
Exc.2 - BELLEBELIZE v.d. Zonser Heide
Exc.3 - Ramonburg's LIZA
BROWN FEMALES
Youth class:
Exc.1 - SLAVIA Bohemia Gotika
Intermediate class:
Exc.1 - Grand Mollis LILITH
Veteran class:
Exc.1, Best Veteran - HERTOGIN MAUREEN v. Olympiastaete