judge: Sonia Phillippou Kelveri (Cyprus)
BLACK MALES
Junior class:
Exc.1, CAJC - CARLOS Achaoo Via (Heron Black Sagitta - Afra Achaoo Via)
Intermediate class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - BIBLO Black Fremak (Heron Black Sagitta - Carin Two Lions House)
Exc.2, res.CAC - IR Jumper (Heron Black Sagitta - Joy Rodsved)
absent - KEVIN Black Sagitta (Franyofreiherr v. Hohenzollern - Chevy Zaky Black Sagitta)
Open class:
Exc.1, CAC - BUENO ARON Achaoo Via (Heron Black Sagitta - Agila Achaoo Via)
Exc.2 - INDY z Panstvi Dobrkacky (Cyro Carlos Bohemia - O'Kata od Dvou Lvu)
Vg.3 - CHRISTOPHER z Panstvi Dobrkacky (Ares v. Stahlberg - O'Kata od Dvou Lvu)
Vg.4 - KODAR Black Sagitta (Franyofreiherr v. Hohenzollern - Chevy Zaky Black Sagitta)
G. - CAPO DI TUTTI CAPI Two Lions House (Bentley z Padoku - Novalis od Dvou Lvu)
Champion class:
Exc.1, CAC, CACIB, BOB - GRAFF z Panstvi Dobrkacky (Grof Rodsved - O'Kata od Dvou Lvu)
absent - VUITTON Halit Pasa (Batler de Grande Vinko - Nomi Halit Pasa)
BROWN MALES
Open class:
Exc.1 - HADES z Panstvi Dobrkacky (Heron Black Sagitta - O'Kata od Dvou Lvu)
absent - QALATAQA dei Nobili Nati (Ferro del Colle della Guardia - Free Style de Nobili Nati)
Champion class:
Exc.1, CAC - HERO z Panstvi Dobrkacky (Heron Black Sagitta - O'Kata od Dvou Lvu)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1 - TWILIGHT SPARKLE Bohemia Gotika (Toscano del Diamante Nero - Nicole Nabrysko d'Ikoskylo)
Junior class:
Exc.1, CAJC, Best Junior - COREENA Achaoo Via (Heron Black Sagitta - Afra Achaoo Via)
Exc.2 - CAILEN Achaoo Via (Heron Black Sagitta - Afra Achaoo Via)
Intermediate class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - YVA YVONA Morgantina (Colt di Perlanera - Vicky Victoria Morgantina)
Exc.2, res.CAC - IBIZA Jumper (Heron Black Sagitta - Joy Rodsved)
absent - Go On Forever KISSING KITANA (Colonel Cajo v. Schlossrudwalde - Angel Trevino)
Open class:
Exc.1, CAC - ZULU FILIMAMONT Donnehaus (Oscar z Paoku - Filimamont Daria at Donnehaus)
Exc.2, res.CAC - QUALITY Bohemia Gotika (Mythos del Rio Bianco - Original Bohemia Gotika)
Exc.3 - BEATRICE Achaoo Via (Heron Black Sagitta - Agila Achaoo VIa)
Exc.4 - ANETT Black Fremak (Tira Vento Foxtrott - Paris Sofie od Dvou Lvu)
Exc. - AISHA Black Fremak (Tira Vento Foxtrott - Paris Sofie od Dvou Lvu)
absent - BELLARIS Revadog (Dura Lex Polonia Hussaro Aquilae Ala - Rena Regina Morgantina)
Working class:
Exc.1, CAC - REBELIE od Dvou Lvu (Bentley z Padoku - Latifa od Dvou Lvu)
Exc.2, res.CAC - RUBINA Gumby (Thor del Nasi - Isis Gumby)
Exc.3 - AMAYA Bohemia Royal (Ares v. Stahlberg - Ofelie Cerny Trun)
absent - BONIE Achaoo Via (Heron Black Sagitta - Agila Achaoo Via)
Champion class:
Exc.1, CAC, CACIB, BOS - PINKIE PIE Bohemia Gotika (Asterix del Nasi - Cherrie Halit Pasa)
BROWN FEMALES
Junior class:
Exc.1, CAJC - STORMY STAR Bohemia Gotika (Yanick del Colle della Guardia - Original Bohemia Gotika)