judge: Detlef Köhler
entries: 38
results by: Dobermann Sport & Zucht
Exc.1, CAC, BOB - OPHIRA v. Nemesis
BLACK MALES
Puppy class:
Vp.1 - GANDOR v. Residenzschloss (A'Condor v. Residenzschloss - Thia Tacara v. Residenzschloss)
Youth class:
Vg.1 - CHOGAN Diamant v. Batorkeszy (Rondo Valdez v. Residenzschloss - Angelina Diamont v. Batorkeszy)
Vg.2 - NINJO v. Avenida (Zordan Zewi del Citone - Corazon v. Avenida)
Vg.3 - AMAROK Allegro (Pako Daker - Fiena Fiera)
Vg.4 - GASPARD de Ferignis (Enzo v.d. Donauhoeve - Berenice Kalina de Ferignis)
Vg. - MAKALU v.d. Tidianshöhle (Arrow v.h. Wantij - Habi v.d. Tidianshöhle)
Vg. - ALLEGRO v. Krukenberg (Yankee v. Klingbach - Dinicotiara del Conte Drago)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - AKANDOR v. Schloss-Tenneberg (Ramonburg's Chinji - Ria v. Residenzschloss)
Exc.2 - WIZARD OF OZ de Grande Vinko (Questo Betelges - Gekata de Vinko iz Doliny Dalmenov)
Exc.3 - WYCHTOR v. Weser-Ems (Ustinov v. Residenzschloss - Smart Wood Hills Jasmin)
Open class:
Exc.1, res.CAC - LANDOS v. Avenida (Hilo v. Nemesis - Alina v. Avenida)
Exc.2 - CHARIK v. Kattenturm (Fago Flashived - Amy v. Kattenturm)
Vg.3 - IKARUS v. Ostfeld (Franky Boy v. Bullerbü - Grey Girl Les Deux Peupliers)
Vg.4 - Russkaja Mechta KUMIR KOLCHAH (Victor Vincent v.h. Wantij - Kamp Zanoza iz Zoosfery)
BROWN MALES
Baby class:
Vp. - CARUSO v. Hohenozllern (Pride of Russia Kaspij - Armani v. Hohenzollern)
Youth class:
Vg.1 - PRINCEBRAUN v. Bullerbü (Vittorio Irinus de Ferignis - Georgina v. Bullerbü
Vg.2 - AGASSI v. Krukenberg (Yankee v. Klingbach - Dinicotiara del Conte Drago)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - ARMAGEDDON v. Ambassador (Fedor del Nasi - Zemic's Arwen)
Champion class:
Exc.1, res.CAC - JEROME Les Deux Peupliers (Argos-Joy Les Deux Peupliers - Autumnblue van't Hof ter Helle)
BLACK FEMALES
Youth class:
Vg.1 - ANCKSUNAMUN v. Ambassador (Fedor del Nasi - Zemic's Arwen)
Vg.2 - BAJA v. Fenris (Pathos delle Querce Nere - Naemi v. Klingbach)
Vg.3 - ALLEGRA v. Allegro (Pako Daker - Fiona Fiora)
Vg.4 - GABANA v. Nordstern (Chester v.d. Topferstadt - Elara v. Norstern)
Vg. - QWINDY QUEEN v. Sweko (True North Phanteon - Oxana Orly v.'t Sweko)
n.a. - NAHLA v. Avenida (Zordan Zewi del Citone - Corazon v. Avenida)
Intermediate class:
Exc.1, CAC, BOB - OPHIRA v. Nemesis (Fedor del Nasi - Helena v. Nemesis)
Exc.2 - JANA v. Ostfeld (Sanramiro v. Residenzschloss - Grey Girl Les Deux Peupliers)
Vg.3 - THALISHA TENAGA v.h. Zwettebos (Eddy v.h. Donauhof - Sabrina v.h. Zwettebos)
Open class:
Exc.1, res.CAC - CRAZYCARLOTTA v. Residenzschloss (Urbano del Diamante Nero - Paloma v. Residenzschloss)
Exc.2 - QURINA de Grande Vinko (Retro del Mediano - Henna Happiness de Grande Vinko)
Exc.3 - IKARI v. Hellerwald (Don Diego v. Harten Kern - Djana v. Hellerwald)
Vg.4 - BONITA v. Haustenbach (Chester v.d. Topferstadt - Gina v.d. Tidianshohle)
Working class:
Exc.1 - CONTESSA v. Residenzschloss (Urbano del Diamante Nero - Paloma v. Residenzschloss)
Veteran class:
Exc.1 - BEATRICE v. Elbauetal (Bond v. Buchwedel - Quiry v. Hagenstern)
BROWN FEMALES
Baby class:
Vp. - CULESS v. Hohenzollern (Pride of Russia Kaspij - Armani v. Hohenzollern)
Youth class:
Vg.1 - AESPERANZA v. Krukenberg (Yankee v. Klingbach - Dinicotiara del Conte Drago)
Vg.2 - NOURIA v. Avenida (Zordan Zewi del Citone - Corazon v. Avenida)
Champion class:
Exc.1 - KARAKORUM v. d. Tidianshohle (Gordon Royal Bell - Habi v.d. Tidianshohle)