judge: Martin Gschwindl (Austria)
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1 - CRONOX v. Schwarzen Etna (Legend Goes On Astor - Tahi-Reme Feriah)
Vp.2 - LORBAS v. Trokadero Vero (Gajus v. Trokadero Vero - Deadecora v. Trokadero Vero)
Open class:
Exc.1, CAC - NATHAN v. Elbauetal (Quarz de Andreoli - Janisjoplin v. Elbauetal)
Exc.2 - HEKTOR v.d. Sickingerburg (J'Arun Kantu del Naissus - Utopia Urania Alary Aslar)
Working class:
Exc.1 - WAILO v. Sachsen-Anhalt (Thor del Nasi - Udette v. Sachsen-Anhalt)
BROWN MALES
Open class:
Exc.1, CAC - CHAMP v. Furst Leopold (Pride of Russia Taurus - Pride of Russia Feodora)
Working class:
Vg.1 - LIQUIDO v. Monte Christo (Diragos Alfred - Finalfinesse v. Monte Christo)
Champion class:
Exc.1 - AGE v. Schwarzen Etna (Tahi-Reme Tyrion - Infinity Indira di Perlanera)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1 - CUBA v. Schwarzen Etna (Legend Goes On Astor - Tahi-Reme Feriah)
Puppy class:
Vp.1 - ONAORIELLA v. Elbauetal (Vivat de Vinko Gran Maestro - Janisjoplin v. Elbauetal)
Vp.2 - BOOGIE v.d. Artillerie (Hermanus of The Two Roses - Sinister v.d. Bruggenern)
Youth class:
Exc.1 - IVA del Naissus (Tahi-Reme Ix - Willa del Naissus)
Exc.2 - ULTIMATE v.d. Tidianshohle (Boss Baltic Residence - Jade v. Markischen Leo)
Exc.3 - ELEANOR v. Kyffhauser (Inferno v. Hohenzollern - Amalia v. Kyffhauser)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - BAGHIRA v. Schwarzen Etna (Tahi-Reme Tyrion - Tahi-Reme Feriah)
Exc.2 - UNIVERSE v. Tidianshohle (Boss Baltic Residence - Jade v. Markischen Leo)
Open class:
Exc.1 - NASURI v. Elbauetal (Quarz de Andreoli - Janisjopplin v. Elbauetal)
Exc.2 - DALINAIROBI v. Morani (Prior v.d. Donauhoeve - Bamika v. Morani)
Champion class:
Exc.1, res.CAC - ALMA v. Stuttguardia (Santa Julf Gunther - Leica Capax Infinity)
Exc.2 - ALITA v. Stapelstein (Gordon v.d. Bruggernern - Nilu Magic First Wot A Thriller)
Veteran class:
Exc.1 - AKUMBA v. Morani (Tahi-Reme Zebulon - Ikari v. Hellerwald)
BROWN FEMALES
Puppy class:
Vp.1 - BLOODYMERY v.d. Artillerie (Hermanus of the two Roses - Sinister v.d. Bruggenern)
Youth class:
Exc.1 - BROWNSUGAR v. Magatano (Yanick del Colle della Guardia - Alma v. Stuttguardia)
Exc.2 - Dicasa Oro ZATEYA (Wakano v. Residenzschloss - Dicasa Oro Yakyara)
Exc.3 - ESTRELLA v. Morani (Idol Best of Island - Bamika v. Morani)
Open class:
Exc.1, CAC - IPAIAIPANEMA v. Trokadero Vero (Thor del Nasi - Deadecora v. Trokadero Vero)
Exc.2 - ALOY v. Stapelstein (Gordon v. d. Bruggenern - Nilu Magic First Wot A Thriller)
Champion class:
Exc.1 - ANNABELLE v. Stapelstein (Gordon v.d. Bruggenern - Nilu Magic First Wot a Thriller)
Exc.2 - NILU MAGIC FIRST Wot a Thriller (Blackjack Bluffer v. Jahrestal - Hellfire Annie Wot a Thriller)