judge: Fabrizio La Rocca (I)
Photogallery on Facebook by Alain Weinberge - part 1
Photogallery on Facebook by Alain Weinberge - part 2
Photogallery on Facebook by Alain Weinberge - part 3
Photogallery on Facebook by Alain Weinberge - part 4
Photogallery on Facebook by Alain Weinberge - part 5
Photogallery on Facebook by Alain Weinberge - final part
Photogallery on Facebook by Alain Weinberge - Behind courtain of DCR show
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1, BABY WINNER - DREAMING TO ARIZONA by Calliana (Get To The Point Bono - First Lady of Hoffman House)
Vp.2 - NORTON NEAL Jahrestal (Purgajs Porsche di Altobello - Dirty Diana Jahrestal)
Vp.3 - NEO Vital Screen (Pocho di Prisconte - Livonija Baronesa Lucretia Lauders)
disQ. - MAGIC MIKE Jahrestal (Zac Ginga House - Cindy Crawford Jahrestal)
Puppy class:
Vp.1, PUPPY WINNER, BEST PUPPY - Pride of Russia FERRUS (Pride of Russia Luchezar - Pride of Russia Pikovaya Dama)
P.2 - LIROY z Padoku (Bentley z Padoku - Ingrid Ginga House)
P.3 - Rellaps ELECTRIC CASTEL (Asterix del Nasi - Rellaps Loona)
P.4 - Rellaps DON DAMEON IGOR (Rellaps Siro - Rellaps Toscana)
absent - Rellaps DANCING WITH MY WIFE (Rellaps Siro - Rellaps Toscana)
Youth class (9-14 months):
Vg.1 - Get To The Point GANDALF GOX (Pride of Russia Altay - Get To The Point Dolce)
Vg.2 - EAGLE SPIRIT from Lipar Land (Valdo from Lipar Land - Quick Lola from Lipar Land)
G.3 - GITANO Dobgrace (Falco Faranzano de la Scytha - Best of Dobgrace)
G.4 - Game On CHIVAS (Rellaps Siro - Game On Tempesta Kills)
Junior class (14-18 months):
Vg.1, JUNIOR WINNER, BEST JUNIOR - JOLLY JUMPER Jahrestal (Pride of Russia Altay - Calvina Clein Jahrestal)
G.2 - Dark Chocolate BEAUTY CICERO (Rellaps Siro - Get To The Point Calliope)
Intermediate class:
Exc.1 - Destiny's Phoenix KHAL DROGO (Sant Kreal Zeus - Destiny's Phoenix High Voltage)
Vg.2 - CHALLENGER King of Romania (Zet iz Galakuna - Amore de Cezaria)
Open class:
Exc.1 - ERAGON of Hoffmann House (Alfa by The Sea - Carrie del Nasi)
Exc.2 - Focus WONDER BOY (Pride of Russia Kaspij - Focus Ragge Rules)
Vg.3 - ZAPPA del Zaria (Sergius-Aleksandrija Umberto - Amore de Cezaria)
Working class:
Vg.1 - Rellaps SIRO (Teraline Midgard - Rellaps Loona)
Champion class:
Exc.1, WINNER BUCHAREST TROPHY, BEST MALE, BOS - COWBOY LUCKY LUCK di Altobello (Beowulf - Freya Fleming di Altobello)
Exc.2 - GLADIATOR de Badea Gheo (Adler del Rio Bianco - Focus Psychotherapy)
Exc.3 - YAGO di Altobello (Shane di Altobello - Zana di Altobello)
Veteran class:
Vg.1 - FANTOM in Black (Wenzdob Nobili Nelson - Nisa Nalva el Valaho)
BROWN MALES
Baby class:
Vp.1, BABY WINNER - EVEL KNIEVEL by Calliana (Hazar di Altobello - Get To The Point Calliope)
Vp.2 - PRINCE WALTER of Hoffmann House (Fighter Klaus of Hoffman House - Gothika of Hoffmann House)
Youth class (9-14 months):
Exc.1, JUNIOR WINNER - Focus DU HAST MICH (Dobergaarden Forever Orlando - Focus Reggae Rules)
Open class:
Vg.1 - Destiny's Phoenix JUDO (Oscar z Padoku - Destiny's Phoenix High Voltage)
Vg.2 - VULCANO VOX of Skyone (Focus Shotgun - Scarlett Grafin of Mon-Ja-Mes)
Working class:
absent - GUARD DE MARINE de Grande Vinko (Jork del Nasi - Celebrita di Crimea de Grande Vinko)
Veteran class:
Exc.1, VETERAN WINNER - Rellaps FREEDOM (Ron del Fiorsilva - Focus Once Upon A Time)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1, BABY WINNER, BEST BABY - EVITA PERON by Calliana (Hazar di Altobello - Get to the Point Calliope)
Vp.2 - LARA Vital Screen (Pride of Russia Urano - Kleopatra Vital Screen)
Vp.3 - XIARA XANA of Skyone (Pride of Russia Altay - Abigale by Draco Umbra)
Vp.4 - ESTER TEA by Calliana (Hazar di Altobello - Get to the Point Calliope)
Vp. - FRIDA Hope of Down (Ben Affleck Angel & Demon - Defender of Bulgaria Deya)
Puppy class:
Vp.1, PUPPY WINNER - Rellaps EAT PRAY LOVE (Asterix del Nasi - Rellaps Loona)
Youth class (9-14 months):
Vg.1 - ZORYA DI STELLE Alpha Focus (Quiz v. Schwarze Kraft - Puma di Gavrio Ahiles)
Vg.2 - ENYA de Badea Gheo (Rellaps Siro - Tsarina de Badea Gheo)
G.3 - GAIA Dobgrace (Falco Faranzano de la Scytha - Best of Dobgrace)
Junior class (14-18 months):
Vg.1, JUNIOR WINNER - Rellaps BABY COME BACK (Rellaps Rock & Roll - Rellaps Ultima)
Vg.2 - Giddy Blossom FELA (Tahi-Reme Dali - Theodora Tita di Altobello)
Intermediate class:
Exc.1 - LEIA of Hoffmann House (Get To The Point Boris - Ev Evelline of Hoffman House)
Exc.2 - Ninell Nero IZUMI (Pride of Russia Sidor - Ekskalibur Noemi for Ninell Nero)
Open class:
Exc.1 - Focus WHOLE LOTTA LOVE (Pride of Russia Kaspij - Focus Reggae Rules)
Exc.2 - VANITY VALLEY of Skyone (Focus Shotgun - Scarlett Grafin of Mon-Ja-Mes)
Vg.3 - KEY TO MY HEART v. Nollyzor (Efes Eto Ginga House - Asja)
Vg.4 - ENERGY KRISS Dobgrace (Artur v. Markischen Leo - Rellaps Cinderella)
absent - Fort Bellators EVGENIKA EVVIVA (Guard de Marine de Grande Vinko - Savana Betelges)
Working class:
Exc.1, WINNER BUCHAREST TROPHY, BOB - Get To The Point DOLCE (Destiny;s Phoenix Highway to Hell - Get To The Point Berta)
Champion class:
Exc.1 - Defender of Bulgaria DEYA (Pride of Russia Sidor - Tahi-Reme Tarabee)
Exc.2 - Rellaps WATSAPP (Rellaps Siro - Rellaps Reya)
Exc.3 - GLORIA de Hercules (Ramos Zamolxis - Vanessa of Hoffmann House)
absent - GINETTA di Caresi (Ale'Alamos del Citone - Ines di Perlanera)
Veteran class:
Exc.1, VETERAN WINNER - Focus PSYCHOTHERAPY (Fedor del Nasi - Focus Lucky Strike)
BROWN FEMALES
Baby class:
Vp.1 - BLANKA del Naissus (Dobergaarden Forever Orlando - Tahi-Reme Henna)
Junior class (14-18 months):
Exc.1, JUNIOR WINNER - Dark Chocolate BEAUTY CHEYENNE (Rellaps Siro - Get To The Point Calliope)
Open class:
Exc.1, WINNER BUCHAREST TROPHY - Focus ZZ TOP (Oscar z Padoku - Focus Painted Dream)
Exc.2 - KHALESI of Hoffmann House (BlackJack Bluffer v. Jahrstal - Carrie del Nasi)
Exc.3 - Focus AMAZING GRACE (Efes Eto Ginga House - Focus She's Got The Jack)
Vg.4 - HAZELNUT AHRI of Hoffmann House (Teraline Midgard - Ev Evelline of Hoffman House)
G. - Pride of Russia KASHTANA (Pride of Russia Sidor - Pride of Russia Tamara)
absent - VIOLA VIOLETTA of Skyone (Focus Shotgun - Scarlett Grafin of Mon-Ja-Mes)
Veteran class:
Exc.1, VETERAN WINNER, BEST VETERAN - CARRIE del Nasi (Questo Betelges - Karma Kaja del Nasi)
PROGENY
1st place - Rellaps SIRO