06.12.2009 - CACIB Kassel - Germany
judge: Norbert DAUBE (DE)
results by: Dobermann Sport & Zucht
BLACK MALES
Junior class:
Vp.1 - BAAKO v. Malaika Wa Vita (Ramonburg's Chinji - Malaika v. Trokadero)
Youth class:
Vg.1, Best Junior - Casa di Oro TYSON TRAVOLTA (Casa di Oro Gregory - Casa di Oro Donna Delores)
Intermediate class:
Exc.1 - Dinico ASSANTO (Potter del Conte Drago - Dinico Vonna Valentina)
Exc.2 - WANTED WITO v. Residenzschloss (Come As You Are Godric - Pina Colada v. Residenzschloss)
Exc.3 - AMUNRA v.d. Wartburgstadt (Paradiz Ronado Kosmos - Ophaya v. Residenzschloss)
Exc.4 - DON CAMILLO v. Burgenland (Santa Julf Efrat - Amalia v. Burgenland)
Vg. - DEMENTOR v. Monte Christo (Falco v. Laendtor - Nasty v. Edertal)
Open class:
Exc.1 - UNLIMITED POWER v. Residenzschloss (F'Hiram-Abif Royal Bell - Catherine Halit Pasa)
Exc.2 - MORTIMER v. Bullerbue (Fellini v. Nemesis - Dolli v. Bullerbue)
Exc.3 - GINO v. Avenida (Latino Lorenco v. Cobra - Belize v. Avenida)
Exc.4 - CAMELOT v. Burgenland (Fiasko v. Lowen Dom - Abiona v. Burgenland)
Champion class:
Exc.1, CAC, CACIB, BOB - RONDO VALDEZ v. Residenzschloss (F'Hiram-Abif Royal Bell - Hera v. Residenzschloss)
Exc.2, res.CAC - CHEROKY v. Safir (Rowan v. Erjolihof - Apanatschi v. Safir)
BROWN MALES
Junior class:
Vp.1 - A'CONDOR v. Residenzschloss (Fedor del Nasi - Catherine Halit Pasa)
Vp.2 - AURON AQUILA v. Residenzschloss (Fedor del Nasi - Catherine Halit Pasa)
Open class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - Kontessina KEKS (Tahi-Reme Gerett - Evropa Dob Shangri La)
Champion class:
Exc.1, res.CAC - ERNESTODON v. Avenida (Icon Ginga House - Bella v. Lowen Dom)
BLACK FEMALES
Junior class:
Vp.1 - Pride of Russia MERCEDES (Fedor del Nasi - Pride of Russia Barracuda Boomaye)
Youth class:
Vg.1 - ARKA v. Franconia (Falco v. Nemesis - Felice v. d. Fuggerstadt)
Vg.2 - BONITA v. Haustenbach (Chester v.d. TĂśpferstadt - Gina v.d. Tidianshohle)
Vg.3 - Casa di Oro TIA TARA (Casa di Oro Gregory - Casa di Oro Donna Delores)
Vg.4 - INDIRA v. Avenida (Sorrel z Padoku - Domaris v. Avenida)
Intermediate class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - ASHANTI v. Malaika Wa Vita (Grant di Villa Conte - Malaika v. Trokadero)
Exc.2, res.CAC - NIKE v. Hetzenberg (Russkaja Mechta Andor Absolut - Lukretia v. Hetzenberg)
Exc.3 - KERRYSUE v.d. Tafelrunde (Chivago v. Wilden Suden - Eskada v. Larimar)
Exc.4 - ANJY v. Zarowmoor (Nitro del Rio Bianco - Celina zu Schloss Burgk)
Exc. - EDDA v. Kiekbusch (Bojan v. Havelland - Daika v. Herrenberg)
Vg. - ARWEN v. Wartburgstadt (Paradiz Ronado Kosmos - Ophaya v. Residenzschloss)
absent - DELUXE v. Monte Christo (Falco v. Nemesis - Nasty v. Edertal)
absent - LYNETTE v.d. Scheltheide (Hamond Colombo - Honney v.d. Moorieche)
Open class:
Exc.1 - GRACE v. Avenida (Latino Lorenco v. Cobra - Belize v. Avenida)
Exc.2 - DELIZIA DAMARA Hellfire (Lambo The Best Line - Anfisa Antuatenna Drei Imidz)
Vg.3 - Casa di Oro SENJORA SAMUEL (Casa di Oro Donn Diamond - Casa di Oro Anastasia Ada)
Working class:
absent - RINA v. Residenzschloss (F'Hiram-Abif Royal Bell - Hera v. Residenzschloss)
BROWN FEMALES
Intermediate class:
Exc.1, CAC, CACIB - YOUR MAJESTY v. Residenzschloss (Rondo Valdez v. Residenzschloss - Isaboe v. Residenzschloss)
Working class:
Exc.1, res.CAC - GEORGINA v. Bullerbue (Endor Royal Bell - Bambi v. Lowen Dom)
Exc.2 - KIOWA v. Bayrischen Lowen (Gustaf v. Bayrischen Lowen - Kamee v. Donarius)