judge: Miroslav Bedekovic (Croatia)
BLACK MALES
Youth class:
Exc.1, JCAC - DIABLO di Casa Giardino (MC Madness Peak Performance - Peach Nikita di Casa Giardino)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - BRUCE del Cesenate (Wilson del Cesenate - Babel)
Open class:
Exc.1 - MUSCLES YANKEE (Ettore del Tibur - Aliera di Villa Conte)
Working class:
Exc.1, CAC - RENO RUSSEL del Tibur (Ebay del Tibur - Conny del Colle della Guardia)
Exc.2 - CRONO SUNSHINE di Casa Maj (Dinadob Olmo - Astrea Sunshine di Casa Maj)
Exc.3 - QUENTIN di Prisconte (Eutay del Nasi - Penelope di Prisconte)
Exc.4 - WILSON del Cesenate (Asterix del Nasi - Pilar del Cesenate)
Exc. - MANFREDI MIRO di Monte La Guardia (Toscano del Diamante Nero - Gertrude Gekyll di Monte La Guardia)
BROWN MALES
Puppy class:
Vp.1, Best Puppy - Dinadob ALCATRAZ (V. di Casa Giardino - Dinadob Ophelia)
Youth class:
Exc.1, JCAC, Best Junior - MEDORO del Diamante Nero (Toscano del Diamante Nero - Rihanna Royal Jahrestal)
Exc.2, res.JCAC - ATTILA Athos Blu (Pepe di Casa Giardino - Vanda del Rio Bianco)
Open class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - ZEFIRO de Andreoli (Quarz de Andreoli - Penelope II de Andreoli)
Working class:
Exc.1, CAC, CACIB, BOB - PEPE di Casa Giardino (Oz di Casa Giardino - Crazy di Casa Giardino)
Exc.2, res.CAC - Dinadob TOKYO (Fort Bellators Ivanquisher - Cassandra del Monte Conero)
BLACK FEMALES
Youth class:
Exc.1, JCAC - NEIVA NEMA di Monte La Guardia (Toscano del Diamante Nero - Barbarossa v. Westwall)
Exc.2, res.JCAC - Ricetti's UNIQUE URANIA (Quarz de Andreoli - Ricetti's Scarlett Shakira)
Exc.3 - RASHA della Ninfa Nobel (Next della Ninfa Nobel - Irina di Altobello
Intermediate class:
Exc.1, res.CAC - CELINE DIOR delle Ombre Etrusche (Ares Etruscan Prince - Janila Black di Casa Fox)
Open class:
Exc.1, CAC, CACIB - Tahi-Reme LOULOU (Yanick del Colle della Guardia - Tahi-Reme Ono)
absent - Santa Julf PERSIDA (Smart Wood Hills Kaiser Konstantin - Santa Julf Agata)
Working class:
Exc.1, CAC, res.CACIB - TESLA di Casa Giardino (Toscano del Diamante Nero - Terry di Casa Giardino)
Exc.2, res.CAC - Jonu's JR RUSSIAN DOLL (Qurzio Eliano de'Andreoli - Santa Julf Zlatoslava)
Veteran class:
Exc.1, Best Veteran - Defender of Bulgaria DULCINEA (Pride of Russia Sidor - Tahi-Reme Tarabee)
BROWN FEMALES
Puppy class:
Vp.1, BOS Puppy - MALTA delle Guardie del Titano (M-Humer del Nasi - Evitabrown)
Intermediate class:
Exc.1, CAC - OYKU del Monte Aspro (Quarz de Andreoli - Dakota del Monte Aspro)
Working class:
Exc.1, CAC - CORVETTE del Colle della Guardia (Ferro del Colle della Guardia - Olimpia del Colle della Guardia)
Exc.2, res.CAC - ZOE del Cesenate (Sirius Dorian del Colle della Guardia - Defender of Bulgaria Dulcinea)