judge: Norbert Daube (D)
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1 - GANYMED v. Westwall (Prince v. Nemesis - Stella v. Klingbach)
Puppy class:
Vp.1 - TYSON v. Rheinaue (Orson v. Nemesis - Diana de la Casa Alina)
Youth class:
Vg.1, Schwaben Jugendsieger - FABIO SCHORSCH from Fourteenth Meridian (Oksamit de Grande Vinko - Victoria Donsa from Fourteenth Meridian)
Vg.2 - SCOTTY v. Waldwinkel (Pride of Russia Urano - Olegra v. Waldwinkel)
Vg.3 - NIGHTMARE v.d. Bruggenern (Djambo v. Welfengarten - Bavaria v.d. Bruggenern)
Intermediate class:
Exc.1, res.CAC - GRAF v. Klingbach (Orson v. Nemesis - Banja v. Nibelungenring)
Open class:
Exc.1, CAC, Schwabensieger - PRINCE v. Nemesis (Orson v. Nemesis - Novalis v. Nemesis)
Exc.2 - JEDERMANN v.d. Bruggenern (Camelot v. Burgenland - Bavaria v.d. Bruggenern)
Working class:
Exc.1 - MURDOCK v. Tafelrunde (Ramonburg's Enzo - Escada v. Larimar)
Vg.2 - GAMBEBOY v.d. Bruggenern (Leo v. Markischen Land - Dharma v.d. Bruggenern)
Vg.3 - G.I. Maindreieck (Quint v. Edertal - Chakka v. Maindreieck)
Champion class:
Exc.1 - ECCO v. Londorf (F'Hiram Abif Royal Bell - Ivette Les Deux Peupliers)
Veteran class:
1st Place - HERKULES v. Rheinaue (Urbano del Diamante Nero - Fenja v.d. Rheinaue)
BROWN MALES
Puppy class:
Vp.1 - Pride of Russia SILVESTER (Pride of Russia Urano - Pride of Russia Barbarossa)
Vp.2 - FERDINAND v. Westwall (Pride of Russia Sidor - Alfa Adelante v. Westwall)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1 - GAMBA v. Malaika wa Vita (Pride of Russia Saphron - Evita v. Malaika wa Vita)
Youth class:
Vg.1, Schwaben Jugensiegerin, BOB - HANNAH v. Klingbach (Orson v. Nemesis - Inouk v.d. Rheinaue)
Vg.2 - QUINTANA v. Nemesis (Ale'Alamos del Citone - Novalis v. Nemesis)
Vg.3 - MATRIX v.d. Bruggenern (Akandor v. Schloss Tenneberg - Bellona v.d. Bruggenern)
Vg.4 - GAMBA v.d. Leibgarde (Hunter v. Hellerwald - Dana v.d. Leibgarde)
absent - GINY v. Klingbach (Orson v. Nemesis - Banja v. Nibelungenring)
Intermediate class:
Exc.1, CAC, Schwabensiegerin - HEIDI LOUBERRY v. Lehmannsfelsen (Orion Ekoive di Matario - Escada v. Lehmannsfelsen)
Exc.2 - MIAMI v.d. Bruggenern (Akondor v. Schloss Tenneberg - Bellona v.d. Bruggenern)
Vg.3 - NORA v. d. Horringhauser Hoh (Yacheero's Pando Pandero - Alessandra Avasir)
Vg.4 - EVILSPRIT v. Jaspis (Ataraxie's Big Ben - Aska v. Hackelsumpf)
Open class:
Exc.1, res.CAC - EVITA v. Malaika wa Vita (Mitto del Nasi - Ashanti v. Malaika wa Vita)
Exc.2 - KARAMBA v.d. Bruggenern (Nibbio del Diamante Nero - Dharma v.d. Bruggenern)
Exc.3 - FISKA v.d. Leibgarde (Devill v. Burghof - Amy v.d. Leibgarde)
absent - ELEKTRA v. Brunkenstein (Pako Daker - Poison Pearl de Gagnant)
Working class:
Vg.1 - DANA v. Leibgarde (Bosz v. Burghof - Zarina v.d. Bollenruthen)
absent - HONEY v.d. Bruggenern (Achilles v.d. Bruggenern - Bavaria v.d. Bruggenern)
Champion class:
Exc.1 - BAVARIA v.d. Bruggnern (Latino Lorenco v. Cobra - Estelle v. Erdborger Moor)
Veteran class:
1st Place - BELLONA v. d. Bruggenern (Latino Lorenco v. Cobra - Estelle v. Erdburger Moor)
BROWN FEMAMLES
Baby class:
Vp.1 - OLYMPIA v. Bavaria (Pocho di Prisconte - Kyrana v. Bavaria)
Vp.2 - GASIRA v. Malaika wa Vita (Pride of Russia Saphron - Evita v. Malaika wa Vita)
Puppy class:
absent - KIMBALA v. Klingbach (Orson v. Nemesis - Bijou v. Klingbach)
Youth class:
Vg.1, Schwaben Jugendsiegerin - ARIELLE v. Dimmelsbach (Pride of Russia Urano - Passoa v.d. Rheinaue)
Vg.2 - NOFRETETE v.d. Bruggenern (Djambo v. Welfengarten - Bavaria v.d. Bruggenern)
Intermediate class:
Exc.1, CAC, Schwabensiegerin - GABANA v. Klingbach (Orson v. Nemesis - Banja v. Nibelingenring)
Exc.2 - CARA v. Westwall (Orson v. Nemesis - Cilli v. Nibelungenrind)
Open class:
Exc.1 - HAPPY HAZEL v.d. Bruggenern (Achilles v.d. Bruggenern - Bavaria v.d. Bruggenern)
Vg.2 - UNJA v. Aurachgrund (Devill v. Burghof - Alessandra v. Avasir)
absent - WINNY v. Seckachtal (Mitto del Nasi - Umi v. Seckachtal)
Champion class:
Exc.1, res.CAC - DOROTHEA v. Nibelungenring (Orson v. Nemesis - Vilja v. Klingbach)
GROUP
1st place - v.d. Bruggenern
PROGENY - Bavaria v.d. Bruggenern
1st place - HAPPY HAZEL v. d. Bruggenern, HONEY v. d. Bruggenern, , JADERMANN v. d. Bruggenern, , NIGHTMARE v. d. Bruggenern, , NOFRETETE v. d. Bruggenern,