judge: Sonia Kelveri Philippou (Cyprus)
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1, CW - ITON HOUK iz Zoosfery (Toscano del Diamante Nero - Greta Garbo iz Zoosfery)
Puppy class:
P. - CEYLONSKIJ CHAY (Teraline Heartland - Frau Madam Ukr-Bakkara)
absent - Nevskiy Tserber DANTE ALIGHIERI (Pride of Russia Hermes - Nevskiy Tserber Whitney Houston)
Youth class:
Exc.1, CW, JUNIOR CLUB WINNER - Filimamont DIRECT HIT (Teraline Heartland - May-B)
Exc.2, JCC - JORDAN iz Zoosfery (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Lady First iz Zoosfery)
Intermediate class:
Exc.1, CW, CCC - VARLAAM iz Zoosfery (Dante delle Querce Nere - Greta Garbo iz Zoosfery)
Exc.2, CC - Smart Wood Hills AIVENGO (Pride of Russia Ferro - Smart Wood Hills Hitana)
Open class:
Exc.1, CW, CCC, BEST MALE BLACK, CLUB WINNE, BOB BLACK, BIS - TROY del Nasi (Jork del Nasi - Otrada for del Nasi de Grande Vinko)
Winner class:
Exc.1, CW, CCC - Pride of Russia RADOMIR (Oksamit de Grande Vinko - Pride of Russia Dolce Vita)
BROWN MALES
Youth class:
Vg.1 - JAGUAR LIFE IN MOTION (Zhemchuzhina Chernozemia Rostislav - Trinity Zvezda Udachi)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1, CW, BIS BABY - INESSA ARMAND iz Zoosfery (Toscano del Diamante Nero - Greta Garbo iz Zoosfery)
Vp.2 - Pride of Russia EUROPE (Tahi-Reme Max - Pride of Russia Dolce Vita)
Vp.3 - Teraline NIRVANA (Kenai Baghera - Teraline Montera)
Puppy class:
Vp.1, CW, BEST PUPPY BLACK, BIS PUPPY - Sant Kreal INFINITY LIFE (Sant Kreal Zeus - Stay in Style Czara Cachet)
Vp.2 - Ex Boniger GALATEYA COMPARARY (Sant Kreal Yustinian - Blossom Perl de Ma Ker)
P. - Sant Kreal KEROLAYN (Desert Storn di Baia Nera - Sant Kreal Jaantje)
Youth class:
Exc.1, CW, JUNIOR CLUB WINNER, BIS JUNIOR - Pride of Russia RUSLANA (Oksamit de Grande Vinko - Pride of Russia Dolce Vita)
Exc.2, JCC - JARMJENNA iz Zoosfery (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Lady First iz Zoosfery)
Exc.3, JCC - JE T'AIME iz Zoosfery (Destiny's Phoenix Highway to Hell - Lady First iz Zoosfery)
Exc.4, JCC - From Island Korsika ARISHKA MON AMOUR (Blackjack Bluffer v. Jahrestal - Celtin Chelsea v. Jahrestal)
Working class:
Exc.1, CCC - SHAGANE TY MOYA iz Zoosfery (Graphic Line Suzdal - Rashel iz Zoosfery)
Winner class:
Exc.1, CCC, BEST BLACK FEMALE, CLUB WINNER - MADERA iz Zoosfery (Efendy iz Zoosfery - Lemira iz Zoosfery)
BROWN FEMALES
Puppy class:
Vp.1, CW, BEST PUPPY BROWN - Nevskiy Tserber DEVI DOMENIKA (Pride of Russia Hermes - Nevskiy Tserber Whitnay Houston)
Vp.2 - Livonija Baronessa AMIDALA PADME (Oscar z Padoku - Livonija Baronessa Pia Pandora)
Vp.3 - Smart Wood Hills PRAGA (Stinger v. Haus Erfullungen Vunschen - Smart Wood Hills Hamina)
Youth class:
Exc.1, JUNIOR CLUB WINNER, BEST JUNIOR BROWN - DEA SALOMEA iz Zoosfery (Ale'Alamos del Citone - Eva Lotta iz Zoosfery)
Intermediate class:
Exc.1, CCC, BEST BROWN FEMALE, CLUB WINNER - BRUTELLA iz Zoosfery (Santiago iz Zoosfery - Kabbalah iz Zoosfery)
Champion class:
Exc.1, CCC - Nevskiy Tserber AGATHA CHRISTIE (Stay in Style Jaguar - Nevskiy Tserber Uma Thurman)