24.10.2010 - HDK Yearwinner show - Budapest - Hungary
judge: Thomas BECHT (Germany)
results by: HDK.HU
photos taken by: Andrea Valki, KING OF DARKNESS kennel & Tamas Török, TOM-DOBER kennel
Exc.1, HDK YEARWINNER 2010, BOB - CASSY CRYSTAL di Perlanera
BLACK MALES
Baby class:
Vp.1, BABY YEARWINNER 2010 - USHER di Modello (Livonijas Baron Ink Indigo - Energie di Modello)
Vp.2 - Tahi-Reme MADDOX (Pride of Russia Ferro - Tahi-Reme Giniti)
Vp.3 - WHISKY del Mediano
Vp.4 - FAFNIR v. Gruosi (Idane di Altobello - Dark Hill Bellona)
Puppy class:
Vp.1, PUPPY YEARWINNER 2010 - SANDRO v. Noblesshof (Ale'Alamos del Citone - Nightwish Nera v. Noblesshof)
Vp.2 - Tahi-Reme LEGOLAS (Ron del Fiorsilva - Tahi-Reme Quinnie)
Vp.3 - HANNIBAL v. Hunnoterra (Hero di Casa Fox - Eva Herzingova v. Hunnoterra)
Vp.4 - QUICKSTEP King of Darkness (Ale'Alamos del Citone - Come As You Are Vesta)
Vp. - DEXTER v. Pressilla (Urbano del Diamante Nero - Laria del Mediano)
Vp. - HARGOS v. Hunnoterra (Hero di Casa Fox - Eva Herzingova v. Hunnoterra)
Vp. - TAJFUN di Modello (Zordan Zewi del Citone - Etna di Modello)
Vp. - WESTERN de Grande Vinko (Questo Betelges - Gekata de Vinko iz Doliny Dalmenov)
Youth class:
Exc.1, YOUTH YEARWINNER 2010 - SAVON del Mediano (Maxim di Altobello - Pandora del Mediano)
Exc.2 - Graphic Line NEARCO (Grand Mollis Armani - Graphic Line Florenzia)
Exc.3 - DELCO v. Gruosi (Tahi-Reme Zordon - Afton v. Gruosi)
Exc.4 - ENRICO di Perlanera (Tahi-Reme Xavier - Ines di Perlanera)
Vg. - Tahi-Reme HADES (Andress Crockett del Citone - Tahi-Reme Giovanna)
Intermediate class:
Vg.1 - FAMOUS FIDEL di Perlanera (Zordan Zewi del Citone - Tahi-Reme Ruthy)
Vg.2 - BIGBOSS v. Hunnoterra (Zordan Zewi del Citone - Maximus Magister v. Hunnoterra)
Vg.3 - RUSSO di Modello (Jorden di Modello - Jamaha Jaris od Telepa)
Open class:
Exc.1 YEARWINNER 2010 - Tahi-Reme DALI (Pathos delle Querce Nere - Tahi-Reme Giniti)
Vg.2 - Nefarius SANCO (Tahi-Reme Romeo - Tahi-Reme Titanilla)
Working class:
Exc.1 - NANUK v. Noblesshof (Terror Lewan v. Jahrestal - Kylie v. Noblesshof)
absent - DANTE delle Querce Nere (Pathos delle Querce Nere - Ca'Stellamaris Corinne)
Champion class:
Exc.1 - PORTONICOS di Altobello (Fan-Fan de Grande Vinko - Wild Cherry di Altobello)
Veteran class:
Exc.1 - IDANE di Altobello (Ferro Farahgomze di Campovalano - Nikita for Eternity)
BROWN MALES
Baby class:
Vp.1, BABY YEARWINNER 2010 - BONO de la Scytha (Teraline Midgard - Steel-Dragon Stella)
Puppy class:
Vp.1, PUPPY YEARWINNER 2010 - Csini Baba DEVIL
Vp.2 - Nefarius NIKE (Villam Valford del Nasi - Tahi-Réme Titanill)
Youth class:
Exc.1, YOUTH YEARWINNER 2010 - RICCARDO v. Nobesshof
Exc.2 - TIGER del Mediano (Pithon del Mediano - Olivia del Mediano)
Exc.3 - SASHA di Modello
Exc.4 - Nefarius MANSON (Fedor del Nasi - Tahi-Reme Titanilla)
Intermediate class:
Exc.1, YEARWINNER 2010 - Dobaira's DJ DIABLO
Exc.2 - ZEFFIRO v. Hunnoterra (Ramon Betelges - Iron Maiden v. Hunnoterra)
Exc.3 - Csini Baba BRENDO (Boris iz Doma Domeni - Csini Baba Theodora)
Open class:
Exc.1 - Martinkerti CSOBAN (Pithos del Mediano - Demi del Negro Amaretto)
Champion class:
Exc.1 - VILLAM VALFORD del Nasi (Pimm's Number One iz Doma Domeni - Fiona del Nasi)
Honour class:
Exc.1 - INDIO di Perlanera (Ron del Fiorsilva - Tahi-Reme Lottie)
BLACK FEMALES
Baby class:
Vp.1, BABY YEARWINNER 2010 - VERONIKA del Mediano (Teraline Midgard - Pandora del Mediano)
Vp.2 - LUCKY STAR v. Hunnoterra
Puppy class:
Vp.1, PUPPY YEARWINNER 2010 - ZORA v. Morosso
Vp.2 - GOLDENEYE v. Hunnoterra (Verenne di Casa Giardino - Elegance Ebony v. Hunnoterra)
Vp.3 - TILA di Modello
Vp.4 - ATIA AURELIA de la Scytha (Idane di Altobello - Zafi v. Felox)
Vp. - DELLA BARONESSA v. Pressilla (Urbano del Diamante Nero - Laria del Mediano)
Vp. - Gem'Givveeon ALEXA
Youth class:
Exc.1, YOUTH YEARWINNER 2010, BEST JUNIOR, BOB - CASSY CRYSTAL di Perlanera (Zordan Zewi del Citone - Tahi-Reme Roxana)
Exc.2 - Tahi-Reme HENNA (Andress Crockett del Citone - Tahi-Reme Giovanna)
Exc.3 - Graphic Line NASTYA (Grand Mollis Armani - Graphic Line Florenzia)
Exc.4 - ELECTRA ERNA di Perlanera (Tahi-Reme Xavier - Ines di Perlanera)
Vg. - Tahi-Reme HAYA (Andress Crockett del Citone - Tahi-Reme Giovanna)
Vg. - Tahi-Reme ICY (Andress Crockett del Citone - Tahi-Reme Giniti)
absent - Madaras-Pusztai UNE UVERTURA (Idane di Altobello - Madaras-Pusztai Indi)
Intermediate class:
Exc.1 - AFRICA v. Sentinel Hungary (Fedor del Nasi - Tahi-Reme Priscilla)
Exc.2 - Tom-Dober ORANGE (Tom-Dober Hagi - Tom-Dober Irina)
Exc.3 - OSCA from King of Darkness (Come As You Are Jared - Come As You Are Vesta)
Exc.4 - DONNA SZEIRIOSZ
Disq. - PENELOPE v. Noblesshof (Don Diego v. Harten Kern - High Hope of Maja v. Noblesshof)
absent - Madaras-Pusztai TEQUILA (Idane di Altobello - Madaras-Pusztai Indi)
Open class:
Exc.1, YEARWINNER 2010 - NIGHTWISH NERA v. Noblesshof (Terror Lewan v. Jahrestal - Kylie v. Noblesshof)
Exc.2 - Tom-Dober NIZZA NICE (Tom-Dober Hagi - Tom-Dober Irina)
Exc.3 - Tahi-Reme GITANA (Ale'Alamos del Citone - Tahi-Reme Roxanna)
Exc.4 - LARA Esporai (Ciryl Ajax of Blackmagic Land - Golda Esporai)
Exc. - Nefarius SHIVA (Tahi-Reme Romeo - Tahi-Reme Titanilla)
absent - Tahi-Reme DEMI (Pathos delle Querce Nere - Tahi-Reme Giniti)
Working class:
Exc.1 - Tahi-Reme OLIVIA (Tahi-Reme Churchill - Tahi-Reme Opium)
Champion class:
Exc.1 - O'FINITY King of Darkness (Come As You Are Jared - Come As You Are Vesta)
Exc.2 - NAOMI di Modello (Fedor del Nasi - Etna di Modello)
Exc.3 - NIKITA v. Noblesshof (Terror Lewan v. Jahrestal - Kylie v. Noblesshof)
Exc.4 - FLEUR Unreachables (Urbano del Diamante Nero - Paloma del Nasi)
Honour class:
Exc.1 - JUANITA di Perlanera (Tahi-Reme Romeo - Honey by Free Half)
Exc.2 - Tahi-Reme PRISCILLA (Idane di Altobello - Tahi-Reme Bibiana)
Exc.3 - YRRIA v. Hunnoterra (F'Hiram-Abif Royal Bell - Hargita v. Karpatia)
BROWN FEMALES
Baby class:
Vp.1, BABY YEARWINNER 2010 - BELUGA de la Scytha (Teraline Midgard - Steel-Dragon Stella)
Vp.2 - KOH-I-NOOR v. Hunnoterra (Hero di Casa Fox - Tahi-Reme Lotti)
Vp.3 - Get to the POint BEAUTY
Puppy class:
Vp.1, PUPPY YEARWINNER 2010 - ARABELLA di Caresi
Youth class:
Exc.1, YOUTH YEARWINNER 2010 - Tom-Dober PERSONA PEACH POLLY (Fedor del Nasi - Graphic Line Atlanta Alice)
Exc.2 - ROYAL ROSE de Grande Vinko (Tahi-Reme Gerett - Orange de Grande Vinko)
Exc.3 - Nefarius MAYLI (Fedor del Nasi - Tahi-Reme Titanilla)
Intermediate class:
Exc.1, YEARWINNER 2010 - ARUBA v. Sentinel Hungary (Fedor del Nasi - Tahi-Reme Priscilla)
Open class:
Exc.1 - SUEMI del Mediano (Maxim di Altobello - Pandora del Mediano)
Exc.2 - SHAMAYA del Mediano (Maxim di Altobello - Pandora del Mediano)
BEST PAIR
1. RUSSO di Modello - NAOMI di Modello
2. Graphic Line NEARCO - Tom-Dober PERSONA PEACH POLLY
3. Nefarius SANCO - Nefarius SHIVA
BREEDER GROUP
1. DI PERLANERA kennel
2. TOM-DOBER kennel
3. NEFARIUS kennel
PROGENY GROUP
1. NEFARIUS