07.03.2009 - Speciality Dobermann Club Winner Show, Sankt Petersburg, Russia
judge: Hassi ASSENMACHER (D)


BLACK MALES

Puppy class:
Vp. - A'Donikons WASHINGTON (A'Donikons O'Key Milord - A'Donikons Legenda)
Vp. - Anlit Rilayns OLIMP (Teraline Indigo - Sergius Aleksandrija Kievskaya Rus)

Youth class:
Exc.1, CAJC, Junior Club Winner - Teraline LORD OF THE RING (Fedor del Nasi - Teraline Aurora)

Working class:
Exc.1, CAC - Leib Solond ERNEST EARL (Leib Solond Donatello Di Bo - Piterskiy Kurazh Laura Legenda)

Champion class:
Exc.1, CAC, Club Winner - Ak-Yar RENUAR (Livonijas Baron Hitch Cock - Ak-Yar Yaranga)
Exc.2 - A'Donikons HOLLIFIELD (Arnold Master of Masterhof - A'Donikons Zhemchuzhenka Zhenevieva)

Honour class:
Exc.1 - Leib SOlond BARK DEVIL (Bombastic v. Hanseaten - Leib Solond Bulli Blaze)
Exc.2 - Leib Solond DONATELLO DI BO (Bombastic v. Hanseaten - Leib Solond Bulli Blaze)
Vg. - ARNOLD MASTER of Masterhof (Master Max of Djarmati - Bagira Welgroomed)

BROWN MALES

Youth class:
Exc.1, CAJC, Junior Club Winner, BIS JUNIOR - Grand Molis ARMANI (Teraline Indigo - Sant Kreal Monna Liza)

Intermediate class:
Exc.1, CAC, Club Winner - Santa Julf KUMIR (Tahi-Reme Gerett - Santa Julf Viva La Vita)

Open class:
Exc.1, CAC - A'Donikons YOUGENE MAGIC (Arnold Master of Matserhof - A'Donikons Opasnaya Krasotka)

Winner class:
Exc.1, CAC - Leib Solond ENS EDERHART (Leib Solond Donatello di Bo - Piterskiy Kurazh Laura Legenda)

BLACK FEMALES

Baby class:
Vp. - A'Donikons GOSPOZHA UDACHA (A'Donikons Tibull - A'Donikons Hillori Hora)

Puppy class:
Vp.1, Best Puppy - Absolut ICE CREAM (Falco v. Nemesis - Absolut Dominanta)

Youth class:
Exc.1, JCAC, Young Club Winner, Best Black Junior - Modus Ost UZUME UZURI (Elsan Haus Aikido - Modus Ost Rush Raketa)
Exc.2 - Bombastichansa UFIMIYA FIONA (Falco v. Nemesis - Leib Solond Dea Bo Bambina)
Exc.3 - Santa Julf MAGIA (Santa Julf Emperator - Santa Julf Dolche Dru)
Exc. - Nevskiy Tserber UITNEY HOUSTON (Pathos delle Querce Nere - Paloma Picasso iz Doma Domeni)
Exc. - Ekskalibur DALIDA DOCH EGIPTA (Santa Julf Egipet - Dejavu iz Sozvezdiya Chernego Psa)
Vg. - ARJANE v.h. Wantij (F'Hiram Abif Royal Bell - Allie v.h. Wantij)

Intermediate class:
Exc.1, CAC - Pride of Russia FERRARA (Urbano del Diamante Nero - Sharon iz Zoosfery)
Exc.2 - AK-Yar TANTRA (Ekskalibur Aston Giz - Ak -Yar Zhaneira)
Exc.3 - A'Donikons YARKOE SOZVEZDIE (A'Donikons Tibull - A'Donikons Optimistika)
Exc.4 - Sant Kreal LADY BRAVISSIMA (Sergius Aleksandrija Rerikh - Sant Kreal Baronessa Bravo)
G. - Piterskiy Kurazh JUROSLAVNA (Quantum v. Hunnoterra - Piterskiy Kurazh Hrizntema)

Open class:
Exc.1, CAC - Leib Solond ERA EVOLUTION (Leib Solond Donatello di Bo - Piterskiy Kurazh Laura Legenda)
Exc.2 - Alshtad INFANTA ISABEL (Pimm's Number One iz Doma Domeni - Aqvilon Anastasia)

Working class:
Exc.1, CAC - GRANDESSA GEORGIANA (Livonijas Baron Hero Hieronimus - Shardonne)
Exc.2 - Santa Julf INGRID (Livonijas Baron Ikos Immortal - Santa Julf Amazonka)

Winner class:
Exc.1, CAC - Sant Kreal DOMINO (Pluto de Grande Vinko - Sant Kreal Zabava)
Exc.2 - Sant Grand Arkoz PALMIRA (Santa Julf Egipet - Bertucci Elena)

Champion class:
Exc.1, CAC, Winner of Dobermann Club, BOB, BIS - NAYADA iz Slavnoi Stai (Pimm's Number One iz Doma Domeni - U'Wemblu iz Slavnoi Stai)

Veteran class:
Exc.1, Best Veteran - Leib Solond BULLI BLAZE (Satan di Latiano - A'Donikons Iv La Roshel)

BROWN FEMALES

Youth class:
Exc.1, JCAC, Young Club Winner - Sant Kreal SOLNZE (Sant Kreal Zeus - Sant Kreal Chio Chio San)
Exc.2 - KIRELLI Gold Rose (Iron Adelante Black Star - Sergius Aleksandrija Kirillitsa)
Exc.3 - Nevskiy Tserber UMA THURMAN (Pathos delle Querce Nere - Paloma Picasso iz Doma Domeni)

Intermediate class:
Exc.1, CAC - Alshtadt ISTINNAYA LADY (Pimm's Number One iz Doma Domeni - Aqvilon Anastasia)

Champion class:
Exc.1, CAC, Club Winner - Modus Ost RUSH RAKETA (Livonijas Baron Hitch Cock - Modus Ost Evva Eurydice)
Exc.2 - A'Donikons HOLLYWOOD ABSOLUT (Arnold Master of Masterhof - A'Donikons Zhemchuzhinka Zhenevieva)
Exc.3 - A'Donikons CHERRI CHINZana (A'Donikons Sensans - Golubaya Gurza iz Sozvezdiya Chernogo Psa)